PiS chce wyjaśnień w sprawie informatyzacji

PiS chce by rząd wyjaśnił, czy rosyjski konsul honorowy odpowiadał za informatyzację polskich urzędów i instytucji. Jak napisał jeden z dzienników, firma honorowego konsula Rosji w Polsce wygrała we wrześniu tego roku przetarg na obsługę systemów informatycznych KRUS-u.

Miała też w ostatnich latach informatyzować ZUS oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Ta sprawa musi być wyjaśniona– mówi szef klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Dodaje, że w przeciwnym razie najważniejsze instytucje państwowe mogą zostać zagrożone paraliżem informatycznym.

– Przedstawiciel tej firmy jest honorowym konsulem Federacji Rosyjskiej w Polsce. Ma bardzo ścisłe kontakty z władzami rosyjskimi, wynikające chociażby z tego tytułu, że taką funkcję w Polsce sprawuje, wyjeżdża do Rosji na różnego rodzaju konferencje, w których uczestniczy wraz z przedstawicielami władz rosyjskich, wraz z przedstawicielami służb rosyjskich – służb specjalnych. W sytuacji, z jaką mamy do czynienia na wschodzie naszego kraju, w sytuacji, w której Ukraina została zaatakowana przez Rosję tego rodzaju kontakty stanowią rzeczywiste zagrożenie dla Polski – powiedział przewodniczący PiS Mariusz Błaszczak.

Prezesem spółki Unizeto jest Andrzej Bendig-Wielowiejski, od 2007 roku honorowy konsul Rosji. Firma wygrała przetarg wart 60 milionów złotych z Asseco Poland na obsługę systemu dla KRUS-u. Jak podaje jeden z dzienników, certyfikaty zabezpieczeń Unizeto były używane przez Państwową Komisję Wyborczą podczas ostatniego głosowania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl