fot. sxc.hu

PiS oczekuje działań w obronie polskiej ziemi

Siła nabywcza średniej polskiej pensji jest niższa od siły nabywczej średniej państw najwyżej rozwiniętych w UE.  W związku z tym istnieje groźba, że ziemia leśna i rolna od 1 maja 2016 roku będzie wykupywana przez obcokrajowców.

– Najwyższy czas, aby rząd (na forum UE) rozpoczął rozmowy o wprowadzeniu takich przepisów, aby zakup polskiej ziemi był równy dla wszystkich w całej Unii Europejskiej. Równość będzie wtedy kiedy średnia siła nabywcza polskiej pensji będzie porównywalna ze średnią siłą nabywczą średniej pensji państw najbogatszych – mówi poseł Jan Szyszko, były mister środowiska.

W Polsce pomimo obowiązujących do 2016 r. ograniczeń w nabywaniu ziemi rolnej przez cudzoziemców, trwa proceder wykupu ziemi przez tzw. „słupy”. NIK potwierdziła, że w ostatnich latach do nabywców z Danii, Niemiec czy Holandii trafiło najwięcej polskich gruntów.

A analitycy podkreślają, iż w najbliższych latach atrakcyjność polskiej ziemi rolnej będzie rosła. Wpłynie na to wzrost poziomu dopłat bezpośrednich, co szczególnie zainteresowało bogate kraje UE.

RIRM

drukuj