[TYLKO U NAS] P. Lisicki: Platforma robi wszystko na złość PiS-owi, byleby tylko „zagrać na nosie” J. Kaczyńskiemu. Możemy mieć do czynienia z całkowitym rozpadem tej formacji

Platforma Obywatelska jest w stanie kompletnej rozsypki. Moim zdaniem tutaj mszczą się bardzo poważne błędy liderów Platformy, na czele z Borysem Budką, którzy od dłuższego czasu prowadzą kompletnie nieodpowiedzialną politykę. Platforma robi wszystko na złość PiS-owi, niezależnie od tego, czy jest to sensowne, czy nie; czy służy Polsce, czy nie, byleby tylko „zagrać na nosie” (…) Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jeśli szybko nie nastąpi zmiana kierownictwa Platformy Obywatelskiej, to możemy mieć do czynienia wręcz z całkowitym rozpadem tej formacji – ocenił Paweł Lisicki, redaktor tygodnika „Do Rzeczy”, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

15 maja br. Zjednoczona Prawica przedstawiła założenia Polskiego Ładu – planu społeczno-ekonomicznej odbudowy po pandemii. Program odbił się szerokim echem na scenie politycznej oraz wzbudził wiele kontrowersji i wątpliwości wśród opinii publicznej. [czytaj więcej]

– W sensie politycznym uważam, że jest to bardzo zręczne posunięcie. Dzięki temu planowi Zjednoczona Prawica znowu może liczyć na zwycięstwo w następnych wyborach, ponieważ przedstawiła rodzaj spójnego projektu na przyszłość, co tym bardziej uderza w obliczu turbulencji, słabości i chaosu po drugiej stronie. W sensie politycznym można powiedzieć, iż jest to projekt właściwy i skuteczny. Natomiast mam znacznie więcej wątpliwości, jeśli chodzi o jego merytoryczną zawartość. Są punkty, co do których nie mam wątpliwości, np. podwyższenie kwoty wolnej od opodatkowania. (…) Moje największe wątpliwości budzi fakt, że cały ciężar zmian ma być położony na barkach małych i drobnych przedsiębiorców. Do tej pory była to najmocniej i najszybciej rozwijająca się część polskiej gospodarki. To byli ludzie, dzięki którym tak naprawdę rósł w Polsce dostatek. To oni są podstawą dobrego funkcjonowania innych społeczeństw, bo są zapleczem klasy średniej – ocenił Paweł Lisicki.

Rozmówca RIRM wskazał, że założeniem, które najbardziej uderza w średnich i małych przedsiębiorców, jest wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej.

– To jest tak naprawdę ukryta forma podatku nałożonego na przedsiębiorców, co wydaje mi się bardzo wątpliwym pomysłem. (…) To w mocny sposób uderza w tę grupę. Przekaz jest taki, że wysiłek i budowanie własnego biznesu nie ma sensu, bo na jakimś etapie państwo i tak spróbuje odebrać zyski i owoce pracy. To jest poważny minus tego planu – zauważył redaktor.

Z kolei Platforma Obywatelska próbuje poradzić sobie z wewnętrznym kryzysem, który wpływa na wyniki sondażowe. Z partii wykluczono dwóch posłów – Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego – za krytykę kierownictwa ugrupowania. Ponadto coraz częściej z Koalicji Obywatelskiej odchodzą kolejni parlamentarzyści. [czytaj więcej]

– Platforma Obywatelska jest w stanie kompletnej rozsypki. Moim zdaniem tutaj mszczą się bardzo poważne błędy liderów Platformy, na czele z Borysem Budką, którzy od dłuższego czasu prowadzą kompletnie nieodpowiedzialną politykę. Aż trudno zrozumieć, o co im chodzi. To jest polityka, która sprowadza się w zasadzie do jednej rzeczy – bycia antypisem. (…) Platforma robi wszystko na złość PiS-owi, niezależnie od tego, czy jest to sensowne, czy nie; czy służy Polsce, czy nie, byleby tylko „zagrać na nosie” (…) Jarosławowi Kaczyńskiemu. W związku z tym postępuje głupio, mija się z oczekiwaniami swojego elektoratu, traci nad nim kontrolę. To jest właśnie zapłata. Jeśli szybko nie nastąpi zmiana kierownictwa Platformy Obywatelskiej, a nie jest to wcale łatwe, bo ono okopało się na swoich pozycjach, to możemy mieć do czynienia wręcz z całkowitym rozpadem tej formacji – stwierdził rozmówca RIRM.

Redaktor podkreślił, że to nie znaczy, iż elektorat Platformy Obywatelskiej zniknie, ale najprawdopodobniej poprze ruch Szymona Hołowni – Polska 2050. [czytaj więcej]

– Elektorat poszuka sobie innego podmiotu, innego reprezentanta. Wszystko wskazuje na to, że nowym podmiotem, nową nadzieją dla elektoratu nie prawicowego czy antypisowskiego będzie Szymon Hołownia. (…) Jego ruch łączy w sobie wszystkie możliwe sprzeczności, ludzi z całkiem przeciwnych obozów politycznych. Szymon Hołownia, kiedy jest pytany o rzeczy bardziej kontrowersyjne, zwykle odpowiada, że to się okaże w przyszłości. (…) W tym sensie jest to formacja dosyć kabaretowa – zaznaczył Paweł Lisicki.

radiomaryja.pl

drukuj