fot. PAP/Artur Reszko

Pomysł zmiany nazwy ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka został odrzucony

Po raz kolejny uderzono w dobre imię bohatera majora Łupaszki. Mieszkańcy Białegostoku wnioskowali o zmianę nazwy ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Na szczęście ten haniebny pomysł udało się powstrzymać.

Major Łupaszka, oficer Armii Krajowej, jeden z żołnierzy niezłomnych i bohater narodowy, walczył o wolność Polski. Najpierw podczas II wojny światowej, później z komunistami i z ich rąk zginął. Jego bohaterska postawa często jest podważana. Prawda jest zakłamywana do takiego stopnia, że pamięć o bohaterze nie jest już żywa. Coraz częściej słyszy się głosy, że major Łupaszka był zdrajcą narodu.

– Komuniści chcieli zamordować pamięć nie tylko o mjr. Łupaszce. Chcieli zamordować pamięć  o wszystkich niezłomnych żołnierzach, którzy walczyli z dwoma okupantami – powiedział Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.

Zacieranie prawdy o bohaterach narodowych nie ustaje. Mieszkańcy Białegostoku wnioskowali o zmianę patrona ulicy: majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Nazwa dla mieszkańców jest zbyt długa i kłopotliwa w używaniu.

– Uważamy, że argumentacja, która została przedstawiona przez pomysłodawców, nie jest zasadna. W Białymstoku mamy nie tylko wiele rond, skwerów, ale też ulic zamieszkałych przez licznych mieszkańców Białegostoku, które mają porównywalnie długie, a nawet dłuższe nazwy – poinformował Jan Walczak z fundacji Instytut Suwerennej.

W rzeczywistości zmiana nazwy ulicy prowadzi do pozbawienia majora Łupaszki miejsca w przestrzeni publicznej. Wiąże się to także z kosztami. Zmodyfikowane muszą zostać dowody osobiste mieszkańców oraz mapy i plany miasta.

– Nie powinniśmy w dobie kryzysu po pandemii, a raczej jeszcze trwającej pandemii, dopuścić do tego, aby miasto było obciążone tak dużymi kosztami, kiedy w tym momencie dla miasta potrzebny jest każdy grosz – wskazał  Olaf Błachewicz ze Stowarzyszenia KoLiber.

Ostatecznie ulica mjr Łupaszki w Białymstoku pozostanie. Ulice polskiego oficera znajdują się także w innych polskich metropoliach m.in. w Łodzi i w Krakowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl