By Kazimierz S. Ożóg - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

Liga Cyfryzacji na lubelskich uczelniach wyższych

Lubelskie uczelnie wyższe tworzą Ligę Cyfryzacji. Pomysł ma ułatwić przepływ dokumentów pomiędzy uniwersytetami i poprawić bezpieczeństwo. Inicjatywę wspiera prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Ligę Cyfryzacji tworzyć będą: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy i lider projektu – Uniwersytet Medyczny.

– Ideą naszego spotkania była dyskusja na temat powołania uniwersyteckiej Ligii Cyfryzacji złożonej z lubelskich uczelni państwowych. Wpisuje się to w nasz projekt budowy uniwersyteckiego centrum cyfryzacji, które objęłoby swoim zasięgiem cały region w obszarze nie tylko medycyny, np. związany z leczeniem pacjentów program telemedycyny, informatyzacji danych, ale także nauczania i nauki – oznajmił prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Do stworzenia projektu potrzebne były inne jednostki, stąd współpraca pomiędzy uniwersytetami.

– Kiedy połączymy swoje siły, jesteśmy ośrodkiem naukowym, który może podejmować wiele nowych wyzwań, nie tylko w sferze cyfryzacji, ale również w innych obszarach, jakie są ważne z punktu uprawiania nauki, dydaktyki, służą społeczeństwu, oczekują zaangażowania od świata nauki w procesy obecnie najbardziej znaczące – podkreślał ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W tym momencie najbardziej znaczącym elementem jest służba zdrowia.

– Akurat służba zdrowia została postawiona przez pandemię przed wymogami i wyzwaniami. Można powiedzieć, że w dużej mierze mamy gotowe rozwiązania, z których można teraz czerpać w innych dziedzinach zarówno nauki, kultury, jak i gospodarki – zaznaczył prof. Robert Rejdak, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Współpraca lubelskich uczelni ma dać możliwość tworzenia zespołów, które będą poszukiwać rozwiązań dla sprawnego funkcjonowania państwa czy rozwoju gospodarki.

– Nagle pojawia się możliwość zebrania zespołów, które będą przygotowane do rozwiązywania problemów, jakie dzisiaj są uważane za warunek sprawnego funkcjonowania państwa czy rozwoju gospodarki – podkreślał prof. Marek Niezgódka, przewodniczący rady ds. cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Utworzenie uniwersyteckiego centrum cyfryzacji według szacunków ma kosztować ok. 130 mln zł. Inicjatywę wspiera Ministerstwo Edukacji i Nauki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl