fot. twitter.com/BialArchi

W Białymstoku otwarto wystawę przedstawiającą Mękę Pańską

Obrazy z całego województwa podlaskiego przedstawiające Mękę Pańską zebrano na jednej wystawie. Jej pomysłodawcy chcą obudzić w wiernych refleksję nad śmiercią Pana Jezusa. Tytuł wystawy to: „Umarł i zmartwychwstał”. Można ją oglądać w Białymstoku.

Rozważanie Męki Pańskiej jest wpisane w czas Wielkiego Postu. Refleksję na ten temat ma ułatwić wystawa, którą już teraz można oglądać w Bazylice Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku.

– Zapraszam wszystkich szczególnie do zadumy, do refleksji, do obejrzenia tej wystawy, i w życiu swoim postanowić, że odtąd wszystko uczynię nowe – zachęcał ks. Tadeusz Żdanuk, proboszcz Bazyliki św. Rocha w Białymstoku.

Wszystkie obrazy ukazują Mękę Pańską: pojmanie, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Pana Jezusa.

– Wystawa jest eksponowana w postaci kopii czy reprodukcji obrazów, które w oryginale możemy zobaczyć w świątyniach województwa podlaskiego, zarówno w świątyniach katolickich, jak i prawosławnych – mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

Znalazły się tutaj obrazy ze świątyń w Białymstoku, Drohiczynie, Łomży, Bielsku Podlaskim czy w Suwałkach.

Ks. bp Henryk Ciereszko podkreślił, że wystawa nie tylko niesie walory estetyczne, ale – co ważniejsze – ma pomóc wiernym w pogłębieniu tajemnicy odkupienia.

– Dzisiaj, teraz, dla nas, dla naszej wiary, dla naszego życia – wskazał ks. bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.

Oficjalnie wystawa ma być zaprezentowana w II niedzielę Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 11.00 w Bazylice Mniejszej pw. św. Rocha.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl