fot. PAP/Jacek Kadaj

Białystok: Radni PO-KO chcą zmienić nazwę ulicy „Łupaszki” na „100-lecia Praw Kobiet”

Białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej domagają się zmiany nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Chcą, aby została ona zmieniona na ulicę „100-lecia Praw Kobiet”.

Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” patronem ulicy na białostockim osiedlu Skorupy jest od kwietnia 2018 roku. Inicjatorami nadania ulicy imienia byłego dowódcy V Wileńskiej Brygady AK byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Ulica jednak już wkrótce może zmienić nazwę. Domagają się tego radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w obecnej kadencji mają większość w Radzie Miasta.

– Są podawane wydarzenia, które miały miejsce, dotyczy to „zbrodni, których miałby dokonać >>Łupaszka<< i jego podkomendni, w momencie, kiedy już V Wileńska na Białostocczyźnie nie istniała” – mówi przedstawiciel środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK Robert Peciak.

Tyle tylko, że to wszystko jest nieprawdą.

– Major Szendzielarz był przez lata komunizmu oskarżany o zbrodnie; zbrodnie, których de facto nie popełnił. Wystarczy sięgnąć do wyroków i Sądu Garnizonowego i Sądu Najwyższego Izby Wojskowej: pierwszy wyrok z października, drugi z grudnia 1993 roku, kiedy major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” został uwolniony od wszystkich zarzutów i została zdjęta z niego 18-krotna kara śmierci – dodaje Robert Peciak.

Tym faktom przeczą jednak radni Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą, by ulica miała nową nazwę „100-lecia Praw Kobiet”.

– Z pewnością jest to niesmak, że po raz kolejny dochodzi do ataku na osobę majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, człowieka zasłużonego w walce o Polskę wolną i suwerenną – zaznacza białostocki radny PiS-u Paweł Myszkowski.

Z planami zmiany nazwy ulicy nie zgadza się Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.

– Jeśli dojdzie do zmiany nazwy, my na pewno podejmiemy działania, które doprowadzą do wybudowania pomnika ku pamięci majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Będzie wybudowany na posesji prywatnej, ponieważ do tej pory, kiedy próbowaliśmy zrobić to w ramach budżetu obywatelskiego, nie udało się, ponieważ nasz projekt został zaopiniowany negatywnie – wskazuje prezes Podlaskiego Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej Przemysław Klimek.

Białostoccy radni projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy mają zająć się w najbliższy poniedziałek na sesji Rady Miasta.

TV Trwam News/RIRM

drukuj