fot. https://twitter.com/IPN_Bialystok

80. rocznica zbrodni niemieckiej dokonanej na mieszkańcach Grabówka na Białostocczyźnie

80 lat temu we wsi Grabówka niedaleko Białegostoku Niemcy rozstrzelali ponad 250-ciu Polaków w ramach odwetu za działalność polskiego podziemia zbrojnego. Była to jedna z najbardziej krwawych egzekucji podczas okupacji niemieckiej na Białostocczyźnie. Obecnie Grabówka jest miejscem pamięci narodowej ofiar niemieckich zbrodni popełnionych na mieszkańcach Białegostoku i regionu.

W latach 1941-1944 w tamtejszym lesie z rąk Niemców zginęło 16 tys. osób: Polaków, Żydów, Białorusinów i jeńców sowieckich. Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, dr Marek Jedynak, podkreśla, że Niemcy zrobili wiele, aby zatrzeć ślady swoich zbrodni.

Dzisiaj nie jesteśmy w stanie ustalić nazwisk, dzisiaj mamy zaledwie kilkaset nazwisk osób, które spoczęły w dołach. Są to nazwiska ustalone jeszcze przez wywiad Armii Krajowej w roku 1943-1944. Większości nie byliśmy w stanie odnaleźć, ponieważ Niemcy, zacierając ślady, wykorzystywali ostatnich żyjących Żydów. Ciała były rozkopywane, a następnie palone, a szczątki już spopielone były celowo przekopywane, żeby zatrzeć wszelkie ślady. Świadkowie, ci Żydzi, którzy zostali skierowani do tych prac, na koniec również zostali zabici. Uciekło zaledwie kilku, którzy po wojnie złożyli relacje, stąd też wiemy dzisiaj, gdzie były te mogiły – przekazał szef oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

27 listopada w Grabówce zostało otwarte Miejsce Pamięci Narodowej, odnowione przy wsparciu IPN.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl