J. Kopcińska: PiS zawsze było, jest i będzie za ochroną życia

Prawo i Sprawiedliwość zawsze było, jest i będzie za ochroną życia powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska pytana o projekt „Zatrzymaj aborcję”. Podkreśliła, że obecnie nad projektem trwają prace parlamentarne i to posłowie podejmą decyzję w jego sprawie.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu dla komisji polityki społecznej i rodziny głosowało 16 posłów, 9 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Joanna Kopcińska pytana we wtorek w Radiu Plus, czy będzie stanowisko rządu do projektu „Zatrzymaj aborcję” powiedziała, że „to jest etap prac parlamentarnych, tu posłowie decydują, polski parlament”.

„Rząd nie bierze udziału w pracach komisji sejmowej oczywiście deleguje swoich przedstawicieli w postaci poszczególnych ministrów, wiceministrów, przedstawicieli resortów, ale nie rząd jako Rada Ministrów, która wydaje w tej sprawie opinię” – podkreśliła.

Joanna Kopcińska nie powiedziała jak zagłosuje w sprawie projektu, wskazała że należy poczekać na zakończenie prac komisji.

„Powiem tylko jedno: Prawo i Sprawiedliwość zawsze było, jest i będzie za ochroną życia. Jak mówił nasz wielki rodak papież Jan Paweł II, <nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę>. Ale podejmować decyzję w tak ważnych sprawach trzeba wtedy, gdy będzie projekt (w ostatecznym kształcie PAP). Nie będę spekulowała. To jest projekt obywatelski, my dotrzymujemy słowa, projekty obywatelskie poddajemy dalszej procedurze” – dodała.

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

PAP/RIRM

drukuj