fot. PAP/Jacek Turczyk

PiS porozumiało się z Kukiz‘15

Prawo i Sprawiedliwość podpisało umowę programową z Kukiz‘15. Obie formacje mają się wspierać i wdrażać wspólne pomysły. Szczegóły współpracy programowej zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Porozumienie programowe to efekt wielu spotkań pomiędzy wicepremierem i prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim a liderem Kukiz’15, Pawłem Kukizem.

– W tej kadencji rozmowy trwały 4-5 miesięcy. Nie chcieliśmy podpisywać umowy samymi hasłami, tylko ważne dla nas było to, co w danej ustawie będzie, kiedy będzie przyjęta. Bardzo dużo rzeczy już jest uzgodnionych, łącznie z tym, jaka ustawa ma finalnie trafić do Sejmu – mówił poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Wśród wspólnych ustaleń znalazła się ustawa antykorupcyjna, która ma wprowadzić surowe kary dla polityków i urzędników zamieszanych w korupcję. Chodzi także o pakiet ustaw dla rolnictwa czy wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Nad tym rozwiązaniem pracuje już specjalny zespół w Kancelarii Prezydenta RP. Propozycje Pawła Kukiza znalazły się Nowym Polskim Ładzie.

– Jest to m.in. element związany z budowaniem systemów informatycznych do e-partycypacji, żeby obywatele mogli wyrażać swoje zdanie, proponować inicjatywy za pomocą systemów informatycznych, żeby przybliżyć decyzje obywateli i ułatwić je – poinformował rzecznik rządu, Piotr Muller.

Ugrupowanie Pawła Kukiza nie zostanie jednak czwartym koalicjantem w ramach Zjednoczonej Prawicy. W kluczowych obszarach ma ściśle współpracować z partią rządzącą.

– Nie pamiętam, żeby w historii Polski była podpisana taka umowa programowa. Najczęściej to są umowy personalne z podziałem ministerstw, z podziałem spółek Skarbu Państwa. Pokazujemy, że można inaczej dla Polski się porozumieć programowo – wskazał poseł Jarosław Sachajko.

W poprzednich wyborach Paweł Kukiz startował wspólnie z Ludowcami. Później drogi obu formacji się rozeszły.

– Skorzysta na tym prezes Kaczyński, dlatego że w Sejmie ma cztery dodatkowe szable. Co do wypełnienia zobowiązań programowych, to niektóre zobowiązania Prawa i Sprawiedliwości nie są wypełniane, więc nie wiem, jak Paweł Kukiz liczy, że jego propozycje będą realizowane – wskazał poseł Władysław Teofil Bartoszewski z PSL.

Platforma Obywatelska zarzuca Pawłowi Kukizowi, że jest anty-systemowcem wspierającym system. Na umowie programowej na pewno skorzystają obie strony – podkreślił politolog, prof. Mieczysław Ryba.

– Na tym zyskuje Kukiz, bo do życia, a w szczególności wracają jego projekty polityczne, chociażby związane z sędziami pokoju. (…) Z kolei PiS zyskuje poparcie dla swoich projektów, które jest szczególnie ważne, gdy koalicjanci głosują inaczej – zauważył.

A do takich sytuacji dochodzi regularnie. Kolejna różnica zdań w Zjednoczonej Prawicy dotyczy wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń. Porozumienie chce jednak poprzeć kandydata opozycji, profesora Marcina Wiącka.

– Zjednoczona Prawica wymaga stałej bazy politycznej w Sejmie i Senacie. Jest to więc tzw. liczenie szabel w żargonie politycznym. Przy chwiejnej postawie Porozumienia Jarosława Gowina trzeba zdobywać wymaganą większość, dlatego alians polityczny z Kukiz’15 – mówił politolog, dr Aleksander Kozicki.

Lider Porozumienia, Jarosław Gowin, nie obawia się współpracy Prawa i Sprawiedliwości z Kukiz‘15.

– Po pierwsze, Paweł Kukiz ma jeszcze 3 posłów, a Porozumienie jest reprezentowane przez 13 posłów. Po drugie, z Pawłem Kukizem mamy bardzo zbieżne poglądy w wielu sprawach, jeśli chodzi o podstawowe postulaty, jak wprowadzenie sędziów pokoju czy ordynacja mieszana – przekonywał wicepremier Jarosław Gowin.

W głosowaniach parlamentarnych każdy głos jest decydujący.

– Najlepszym dowodem jest sytuacja w szeroko rozumianym obozie opozycji, gdzie w głosowaniu w Senacie zabrakło. Liderom opozycji wydawało się, że mogą zablokować działania rządu, a tak się nie stało. Przed takimi samymi problemami stoi partia rządząca i jej liderzy – zwrócił uwagę dr Aleksander Kozicki.

Szczegóły współpracy programowej Prawa i Sprawiedliwości z Kukiz‘15 mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu.

 

TV Trwam News

drukuj