fot. pixabay.com

Czechy: Apel o przeprowadzenie ekshumacji szczątków ofiar komunizmu na wzór badań przeprowadzanych w Polsce

Na cmentarzu Diablickim w Pradze uczczono we wtorek wieczorem pamięć dziecięcych ofiar komunizmu. Podobne spotkania odbywają się od 10 lat przy grobach dzieci, które zmarły w komunistycznych więzieniach. Zaapelowano o przeprowadzenie prac ekshumacyjnych, na wzór tych realizowanych w Warszawie.

Uroczystość zorganizowała inicjatywa bezkomunistu.cz. Z uwagi na pandemię liczba uczestników została ograniczona.

Złożono kwiaty na 43 zidentyfikowanych dziecięcych grobach. Zdaniem przewodniczącego inicjatywy Petra Marka na cmentarzu pochowano więcej dzieci. Ich liczba nie jest znana, na co wpłynął także pożar z lat sześćdziesiątych minionego wieku, w którym spłonęła duża część archiwów prokuratury i służby więziennej.

Peter Marek szacuje, że na cmentarzu w Diablicach znajdują się szczątki co najmniej 14 tys. dorosłych i dzieci, więźniów politycznych. Dzieci pochowane na cmentarzu umierały z braku właściwej opieki medycznej. Jego zdaniem pochówek nie przebiegał w godny sposób. Zmarłych, także dzieci, wrzucano do dołów, w których gromadzono po kilkadziesiąt ofiar.

Peter Marek powiedział, że jest narodową hańbą, że nie przeprowadzono w tym miejscu pełnych badań. Jako wzór podał Warszawę, gdzie ekshumacje pozwalają ustalić tożsamość ofiar złożonych w masowych grobach.

„Polska jest przykładem, że można to zrobić. W naszym społeczeństwie, nie uważa się tego za tak ważne” – powiedział.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl