fot. PAP/Marcin Bielecki

Minister cyfryzacji: Dane z rejestru PESEL zostały przekazane Poczcie Polskiej w przewidzianej do tego działania procedurze

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że dane z rejestru PESEL zostały przekazane Poczcie Polskiej przez resort w procedurze, która jest do tego przewidziana. Podkreślił, że dane zostały zaszyfrowane, przekazane na zaszyfrowanym dysku i zostały przewiezione specjalnym konwojem.

Szef resortu cyfryzacji odpowiadał dziś w Sejmie na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej. Opozycja krytykuje przekazanie danych z rejestru PESEL, które są potrzebne do przygotowania wyborów prezydenckich.

Minister Marek Zagórski zwrócił uwagę, że dane trafiły do Poczty Polskiej, a więc instytucji zaufania, która tymi danymi na co dzień operuje.

– Ten dostęp zresztą posiada od 2014 roku i zostało to wydane na podstawie decyzji ministra spraw wewnętrznych właśnie z 2014 roku. W tym czasie rządziła między innymi Platforma Obywatelska i wtedy przesłanką zasadniczą było to, że do Poczty tak samo jak dzisiaj mamy zaufanie, dlatego że spełnia te wszystkie wymagania i dotrzymuje staranności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, które jej powierzamy – powiedział Marek Zagórski.

Tymczasem Europejski Inspektor Ochrony Danych włącza się w sprawę przekazania Poczcie Polskiej informacji dotyczących wyborców. Unijny organ wystąpi do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, by ten przedstawił działania podjęte dla zabezpieczenia danych z PESEL.

O interwencję w tej sprawie poprosił we wtorek przewodniczący delegacji PO w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki.

 

RIRM

drukuj