fot. twitter.com/KurtykaMichal

Prezydent A. Duda: Ułatwimy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Ułatwimy dostęp do programu „Czyste powietrze”; dofinansowania dla rodzin o niższych dochodach będą większe – zapewnił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent zwracał uwagę, że program „Czyste powietrze”, w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów, działa już od dwóch lat. Jego zdaniem program ten może doprowadzić do tego, że powietrze w Polsce będzie czystsze, a w efekcie Polacy będą żyli dłużej.

„Cieszę się bardzo, że na poziomie centralnym podjęliśmy w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zdecydowane działania ze strony polskiego państwa zmierzające do tego, aby w całej Polsce była możliwość zlikwidowania smogu, zlikwidowania niskiej emisji i doprowadzenia do tego, że powietrze w Polskich miastach, w polskich wsiach, także w mniejszych miejscowościach będzie czyste” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał, że przygotowano nową inicjatywę ustawodawczą, która ma ułatwić dostęp do programu „Czyste powietrze”.

„Teraz to będzie znacznie łatwiejsze, teraz te dofinansowania dla rodzin o niższych dochodach będą większe” – podkreślił.

Jak przypomniał prezydent, program „Czyste powietrze” zaczął funkcjonować w 2018 roku.

„Dziś to już ponad 131 600 złożonych wniosków o wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków” – podkreślił Andrzej Duda.

Już pod koniec kwietnia resort klimatu poinformował, że do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trafił projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w programie „Czyste Powietrze”.

Zaznaczono, że do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1400 zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 1960 zł w gospodarstwach jednoosobowych.

PAP

drukuj