fot. twitter.com/pdm_missio

93 tys. zebrały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce dla chorych na COVID-19

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka 23 kwietnia Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Zebrano już 93 tys. złotych – poinformował dyr. PDM ks. Tomasz Atłas.

 

https://twitter.com/pdm_missio/status/1252957710229929984

Pieniądze za pośrednictwem Papieża trafią do potrzebujących na całym świecie.

Ojciec Święty poprosił Papieskie Dzieła Misyjne o koordynowanie pomocy duchowej i materialnej dla dotkniętych koronawirusem na terytoriach misyjnych. Przeznaczona jest ona szczególnie dla najbiedniejszych terenów, gdzie zaawansowana medycyna jeszcze nie dotarła. Papież przeznaczył na ten cel 750 tys. dolarów.

Prowadzona za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce akcja zakończy się za osiem dni.

„Ze względu na uwarunkowania logistyczne, przyjęliśmy założenia, że za pośrednictwem portalu uzbieramy 100 tys. zł. Pozostałe ofiary spływają bezpośrednio do Papieskich Dzieł Misyjnych. Mamy już 93 tys. zł” – powiedział ks. Tomasz Atłas.

Zaznaczył, że udział w akcji to doskonały dar serca na stulecie urodzin Karola Wojtyły.

„Ze względu na epidemię została przełożona narodowa pielgrzymka do Rzymu. W związku z tym, wyrazem naszej wdzięczność za dar osoby Ojca Świętego Jana Pawła II może być udział w prowadzonej przez nas akcji” – powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Zwrócił uwagę, że nawet drobna ofiara na rzecz wsparcia chorych na COVID-19. na terytoriach misyjnych to konkretna realizacja papieskiego zaproszenia do praktykowania dzieł miłosierdzia. Przypomniał, że z inicjatywy Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do przewodniczących episkopatów całego świata prośbę, aby 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii. W tę inicjatywę włączyli się przedstawiciele różnych religii.

Zaznaczył, że większość z dotychczasowych darczyńców to osoby indywidualne, które chcą pozostać anonimowe. Pieniądze trafią do 1100 placówek misyjnych na pomoc w zakupie środków ochrony takich, jak maseczki, płyny do dezynfekcji i leki.

Według najnowszych danych Agencji Fides 1100 miejsc misyjnych na świecie potrzebuje pomocy. Większość z nich jest w Afryce (511) i w Azji (484). Pośród setek tysięcy misjonarzy na terenach misyjnych pracuje także 2004 polskich misjonarek i misjonarzy, obecnych w 99 krajach świata.

Papieskie Dzieła Misyjne to instytucja podlegająca papieżowi i wspierająca misjonarzy i ich podopiecznych. W skład Papieskich Dzieł Misyjnych wchodzą: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) i Papieska Unia Misyjna (PUM). Powstały w XIX i XX w. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży, dzieci i duchowieństwa.

PAP

drukuj