fot. flickr.com

Udoskonalenie programów „Czyste powietrze” i „Stop Smog”

Rząd forsuje zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt trafił do sejmowych komisji. Nowe regulacje mają usprawnić programy „Czyste powietrze” i „Stop Smog” – przekonuje rząd.

Celem zmian w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest w pierwszej kolejności poprawa jakości powietrza – zauważył wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

– Jest to jedna z najpilniejszych potrzeb współczesnego świata adresowanych przez obywateli do rządzących – argumentował Ireneusz Zyska.

Zmiany w ustawie mają objąć trzy obszary. Po pierwsze, w ramach programu „Czyste powietrze” powstanie ekologiczny fundusz poręczeń i gwarancji przy Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Będzie zasilany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby był to mechanizm gwarancyjny dla kredytów i pożyczek udzielanych przez banki komercyjne, które na preferencyjnych warunkach będą udzielać pożyczek dla beneficjentów, którzy będą chcieli finansować przedsięwzięcia termomodernizacji zwiększające efektywność energetyczną w swoich budynkach – wyjaśnił wiceminister klimatu.

Drugi element dotyczy programu „Stop Smog”. Tutaj zakres działań niskoemisyjnych ma być rozszerzony o przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej czy modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego. Nowela zakłada też powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, programy „Czyste powietrze” i „Stop Smog” są potrzebne, ale nie rozwiązują problemu, bo brakuje systemowych rozwiązań.

– Sam program „Czyste powietrze” w ogóle nie ma podstawy prawnej. Przeznaczone było na to w deklaracjach premiera 103 mld zł, z czego 63 mld zł to dotacje. Z tego wydatkowane jest mniej niż 3 procent. Obecnie program jest kalkulowany na 500 lat przy tym tempie – mówiła Gabriela Lenartowicz, poseł KO.

Politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy poprą nowe regulacje. Lewica zapowiedziała poprawki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl