Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”

Trwa akcja mobilnego biura programu „Czyste Powietrze”. Projekt realizuje katowicki i krakowski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze” to inicjatywa ministra klimatu Michała Kurtyki.

– Aby właśnie w tym okresie wakacyjnym jeszcze bardziej i jeszcze bliżej do mieszkańców wyjść z programem „Czyste Powietrze”. Aby nie czekać, aż mieszkańcy przyjdą do nas, do Wojewódzkiego Funduszu czy do biur, naszych punktów, które tworzymy w gminach, ale aby w swoich miejscowościach mogli uzyskać informacje – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Mobilne biuro w postaci busa odwiedza śląskie i małopolskie gminy. Eksperci doradzają mieszkańcom w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych czy też wymiany tzw. kopciuchów. Pomagają również w wypełnianiu wniosków, które można złożyć na miejscu.

– Na stronie Wojewódzkiego Funduszu jest zakładka, gdzie mobilne biuro się przemieszcza, więc wszyscy, którzy chcą skorzystać z usług ekspertów, mogą to zrobić – zaznacza poseł PiS Teresa Glenc. 

Początkowo działalność Mobilnego Biura planowana była na lipiec i sierpień. Ze względu na ogromne zainteresowanie Zarząd Funduszu zdecydował o przedłużeniu projektu do końca września.

– W przeciągu dwóch miesięcy ponad dwa tysiące udzielonych konsultacji, ponad dwieście złożonych wniosków tylko w ramach naszego mobilnego punktu programu „Czyste Powietrze” – podkreśla Tomasz Bednarek.   

Od początku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” złożonych zostało blisko 20 tysięcy wniosków. W przypadku wymiany starego „kopciucha”, termomodernizacji i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30 tysięcy złotych.

TV Trwam News

drukuj