Ruszył program „SMOG STOP”

Rząd ogłosił antysmogowy pakiet „SMOG STOP”. Z kolei unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza. O starcie pilotażowego programu termomodernizacji domów, który ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.

Smog daje się we znaki nie tylko w Polsce.

– Smog to wielki problem nie tylko Polski, ale i Europy. Ocenia się, że w Unii Europejskiej ok. 400 tys. ludzi zapada na choroby płuc, choroby nowotworowe, z powodu zanieczyszczeń powietrza – zaznaczył dr inż. Bogdan Sedler.

Problem był przez lata w Polsce bagatelizowany. 18 lat temu o tym, że trzeba działać alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. Przed dwoma laty skargę w tej sprawie do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości złożyła Komisja Europejska.

– Już w 2000 roku NIK wzywała rządzących do tego, żeby wprowadzili stosowne normy jakościowe dla paliw i stosowne normy jakościowe dla kotłów. Dzisiejszy wyrok Trybunału, który stwierdza z całą mocą, że Polska nie ustanowiła skutecznego systemu ochrony dla swoich obywateli, jeżeli chodzi o jakość powietrza, pokazuje, że te skumulowane opóźnienia dotykają nas dzisiaj z całą mocą – przyznał Piotr Woźny, wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii.

Jak na razie, kary finansowe Polsce nie grożą.

– Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożono kary, a to z tego powodu, że  postęp jest widoczny, ten postęp jest zauważalny w Unii Europejskiej. Chcę powiedzieć, że prawie wszystkie państwa UE mają z tym problemy –  uspokoił były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Polska będzie chciała ustalić z Komisją Europejską warunki specjalnego programu operacyjnego dla czystego powietrza. Pomóc ma także rządowy program termomodernizacji.

– Ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

To także realne oszczędności dla gospodarstw domowych. Termomodernizacja pozwoli na blisko dwukrotne mniejsze zużycia węgla do opału. W całej sprawie cieszy fakt, że rośnie świadomość ekologiczna Polaków w tej dziedzinie.

– Ludzie chcą modernizować swoje kotłownie i budować mikro źródła odnawialnych źródeł energii. Nie zawsze mają na to środki, ale te środki w funduszu są. Będziemy chcieli w dalszym ciągu program kontynuować. Od kwietnia mamy następy nabór, więc zapraszamy wszystkich, którzy by chcieli zmodernizować swoją kotłownię – powiedziała Małgorzata Tomczak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

W walce o czyste powietrze ma pomóc także projekt ustawy o normach jakości paliw stałych. Rząd ma go przyjąć na jednym z najbliższych posiedzeń.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl