fot. Kamil Marek

Całkowity zakaz ogrzewania paliwami stałymi w Krakowie nie przyczynił się do skutecznej walki ze smogiem

Wprowadzony przez Kraków całkowity zakaz ogrzewania paliwami stałymi nie przyczynił się do skutecznej walki ze smogiem – tak wynika z raportu opublikowanego przez Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla.

Badania podstawie pomiarów ze stacji przeprowadził prof. Paweł Bogacz z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

W dokumencie wskazano, że mimo wydanych przez Kraków milionów efekty nie są lepsze, niż w innych miastach Małopolski, w których nie wprowadzono bardzo kosztownych zakazów.

Według badań we wszystkich analizowanych miejscowościach nastąpił bardzo porównywalny, około 30-40 proc. spadek średniorocznych stężeń pyłu PM10, a dynamika tego spadku w Krakowie nie była wyższa – mówi Łukasz Horbacz, prezes Zarządu Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

– Organizacje antysmogowe często wskazują na Kraków, który zakazał na terenie całej gminy paliw stałych, czyli węgla peletu lub drewna, jako wzór do naśladowania. Te dane wprost wskazują na błędną ocenę sytuacji. W latach 2017-2019 spadek PM10 w Krakowie wyniósł 38,5 proc., podczas gdy większość województwa osiągnęła spadki 40 i więcej procent. Szczególnym liderem jest Zakopane, w którym zanotowano spadek ponad 50-procentowy. Jest to o tyle ważne, że Kraków wydał na wymianę kotłów ponad 300 mln złotych w ostatnich latach, podczas gdy inne miasta miały na to o wiele mniejsze budżety. Warto zauważyć, że paliwa stałe są najtańszymi dostępnymi na rynku paliwami, a zmuszanie mieszkańców do korzystania z droższych alternatyw wpędza ich w ubóstwo energetyczne – wskazuje.

Prezes Izby zaapelował, aby inne miasta myślące o restrykcyjnych zakazach spalania paliw stałych wzięły pod uwagę wyniki badań. Dodał, że obecne na rynku kotły do spalania tych surowców spełniają wymogi UE.

Z obszernym raportem zawierającym szczegółowe dane można się zapoznać na stronie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. [zobacz]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl