Polacy nadal bezkarnie palą śmieciami

Polacy nadal palą śmieciami i to bezkarnie – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Organizacja postuluje o zmiany w systemie kontroli palenisk i kotłów w domach.

Mimo że od prawie 20 lat w Polsce obowiązuje zakaz spalania śmieci, to proceder ten trwa w najlepsze – poinformował w raporcie Polski Alarm Smogowy.

– Ten przepis nie jest niestety przestrzegany przez mieszkańców i wynika to w gruncie rzeczy z tego, że w 80 proc. badanych gmin nie funkcjonuje sprawnie działający system kontroli. W gminach, w których nie funkcjonuje straż miejska, kontrole praktycznie nie są w ogóle prowadzone, ponieważ obowiązek ten spoczywa na urzędnikach. Urzędnicy pracują jak wiemy do godz. 15.00 – 16.00, a w wielu przypadkach do spalania odpadów dochodzi w godzinach nocnych i wówczas mieszkańcy tak naprawdę nie mają gdzie zgłosić tego procederu – mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W małych gminach, w gminach wiejskich, gdzie praktycznie nie istnieją inne straże niż kontrole prowadzone przez urzędników, tak naprawdę ci urzędnicy są mocno osadzeni w tym środowisku gminnym, dlatego bardzo trudno jest im prowadzić kontrole wśród swoich znajomych czy nawet rodziny – dodaje.

Polski Alarm Smogowy w celu zwiększenia skuteczności kontroli zarekomendował m.in. odejście od kontroli opartych na urzędnikach danej gminy.

– To, o co my postulujemy, co wynika z tego raportu, to zmiana systemu kontroli. Nie może być tak, że to urzędnicy odpowiadają za kontrolę spalania odpadów i przepisów antysmogowych, ponieważ jest to dysfunkcyjne. My postulujemy o stworzenie powiatowych straży gminnych albo międzygminnych straży, które będą anonimowo przeprowadzać kontrole w domach – zaznacza Ewa Lutomska.

Polski Alarm Smogowy zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten zdeterminował rząd do stworzenia systemu, który zapewni Polakom ochronę przed przestępczością ekologiczną. Organizacja chce też, by resort sprawiedliwości zadbał o lepszą edukację sędziów, tak aby nie traktowali oni spalania odpadów jako wykroczenia o niskiej szkodliwości czynu.

Raport został przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy i dotyczył przestrzegania przepisów antysmogowych w 4 województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim i łódzkim. Badanie było przeprowadzane na podstawie ankiet wystosowanych do 106 gmin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl