Darmowa komunikacja miejska w Warszawie

W poniedziałek w Warszawie komunikacja miejska będzie darmowa. „Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy’ – podał na Facebooku warszawski ratusz.

„W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie. Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy” – czytamy w komunikacie na Facebooku.

Wcześniej rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że w niedzielę w Warszawie notowane jest znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu, a osoby starsze, z zaburzeniami układu oddechowego i dzieci powinny unikać spacerów i pozostać w domu.

„Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń – znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz” – akcentował rzecznik.

Jak dodał Bartosz Milczarczyk, dotyczy to przede wszystkim osób starszych i w podeszłym wieku, chorych z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia. Podkreślił, że sytuacja cały czas jest monitorowana.

Rzecznik wskazał, że dziś rano ratusz wyśle do wszystkich szkół informację, aby zrezygnowały ze wszystkich zajęć, które wiązałyby się z wychodzeniem na zewnątrz, tak, by minimalizować kontakt z zanieczyszczeniami.

PAP/RIRM

drukuj