Warszawa: będzie kolejny protest rodziców dzieci niepełnosprawnych

Rodzice niepełnosprawnych dzieci kolejny raz będą protestować przed kancelarią premiera w Warszawie. Manifestację pod hasłem „Stop eksperymentom ze świadczeniem pielęgnacyjnym” zaplanowano na czwartek.

19 marca mija dokładnie rok od głośnego, kilkunastodniowego protestu rodziców w Sejmie. Organizatorzy akcji podkreślają, że rząd zamiast spełnić postulaty, obniża świadczenia pielęgnacyjne wywalczone w ubiegłym roku, pogorszając sytuację rodzin osób niepełnosprawnych – dlatego zapowiadają kolejny protest.

Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby, mówi, że rząd proponuje rodzicom pełnoletnich niepełnosprawnych dzieci zmniejszenie kwoty 1300 zł w 2016 r. aż o 500 zł i wprowadza ponownie kryterium dochodowe.

Chcemy głośno się temu sprzeciwić, ponieważ będąc w Sejmie walczyliśmy o wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych i o wszystkie dzieci: niepełnoletnie, pełnoletnie, te które mają 5, 10, 20, 30 lat i więcej. W tej chwili rząd chce zaoszczędzić na naszej grupie. Projekt rządu już jest zawieszony na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To jest po prostu karygodne! My przez 10 miesięcy jeździliśmy wypracowywać ten system i miała być spełniona chociaż część naszych postulatów, złożona jeszcze w Sejmie: szybki dostęp do specjalistów, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego, ogólnie do rehabilitacji. Nic z tym nie zostało zrobione, naszą sytuację chcą teraz wręcz pogorszyć – powiedziała Iwona Hartwich.

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Warszawie odbył się w styczniu. Nie przyniósł oczekiwanych skutków.

RIRM

drukuj