Ponad 10 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze

Od momentu wystartowania we wrześniu programu antysmogowego Czyste Powietrze złożono już ponad 10 tys. wniosków. Potencjalnych zainteresowanych udziałem w programie jest ponad 50 tys. osób.

Zainteresowanie programem Czyste Powietrze jest bardzo duże, bowiem w ciągu zaledwie półtora miesiąca wpłynęło ponad 10 tys. wniosków. Z kolei zalogowanych osób, które interesują się tym tematem jest ponad 50 tys. Program jest obliczony na 10 lat. Ministerstwo Środowiska szacuje, że po upływie tego czasu Polska zredukuje emisję nawet o 80 proc. Przypomnijmy, że najbiedniejsi mogą liczyć na 90 proc. dotacje z programu, z 10 proc. udziałem własnym. Jeśli kogoś nie stać na te 10 proc. udziału własnego, to może wziąć pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Równocześnie pożyczka jest wypłacana z tym wnioskiem dotacyjnym na 15 lat o bardzo małej stopie procentowej.

Nabór wniosków rozpoczął się 19 września. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj