[TYLKO U NAS] J. Bombczyński: Bardzo się cieszymy, że sprawa odbudowy Pałacu Saskiego uzyskała taką rangę

Bardzo się cieszymy, że ta sprawa w końcu uzyskała taką rangę. Trzeba wskazać, że tak naprawdę w całej historii zmagań dotyczących odbudowy Pałacu Saskiego nie było jeszcze tak, że sprawą bezpośrednio interesował się zarówno prezydent RP, marszałek Senatu czy przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja Jerzy Bombczyński, członek Stowarzyszenia Saski 2018.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski zapowiedział we wtorek w jednej ze stacji radiowych, że prezydent Andrzej Duda ogłosi w sposób symboliczny odbudowę Pałacu Saskiego 11 listopada podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego.

Rzecz będzie miała miejsce podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego, które rozpoczną się o godz. 12.00 w czasie uroczystej zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza” – wskazał Wojciech Kolarski.

Zapowiedź prezydenckiego ministra z radością odebrał Jerzy Bombczyński.

– Bardzo się cieszymy, że ta sprawa w końcu uzyskała taką rangę. Trzeba wskazać, że tak naprawdę w całej historii zmagań dotyczących odbudowy Pałacu Saskiego nie było jeszcze tak, że sprawą bezpośrednio interesował się zarówno prezydent RP, marszałek Senatu czy przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tak że sprawa ta uzyskała naprawdę charakter ogólnonarodowy i wsparcie przedstawicieli najwyższych władz Rzeczpospolitej. Bardzo cieszą te deklaracje i czekamy na 11 listopada, na symboliczne rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego, z wielkim zaciekawieniem i niecierpliwością – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Ogłoszenie odbudowy Pałacu Saskiego w dniu 11 listopada ma duży wymiar symboliczny – podkreślił członek Stowarzyszenia Saski 2018.

– Pałac Saski stał się takim budynkiem w okresie II Rzeczpospolitej Polskiej, który został niejako odzyskany. Ulokowano tam siedzibę Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, odrodzonego wojska II Rzeczypospolitej. Przez cały okres 20-lecia międzywojennego Plac Piłsudskiego i budynki okalające wcześniejszy Plac Saski uzyskały rangę „Agory narodowej” w II Rzeczypospolitej. Tam umiejscowiono w 1925 roku Grób Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego. Obok, w Pałacu Brühla, mieściła się siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe, a szczególnie te związane z obchodami odzyskania niepodległości zawsze odbywały się na Placu Saskim, później Placu Piłsudskiego – zwrócił uwagę Jerzy Bombczyński.

Rozmówca portalu Radia Maryja ocenił, że realizacja przedsięwzięcia odbudowy Pałacu Saskiego będzie „gigantycznym wyzwaniem, zarówno prawnym, jak i organizacyjnym”.

– Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda w ten sposób, że wciąż teoretycznie obowiązują decyzje o warunkach zabudowy dotyczące Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Wydane one jednak były na inwestora w postaci stołecznego zarządu rozbudowy miasta. Główne działki pod gmachami Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla znajdują się obecnie we własności miasta stołecznego Warszawy. Odbudowa Pałacu Saskiego na pewno będzie wymagała jakieś formy porozumienia z władzami miejskimi. Cały proces inwestycyjny trzeba rozpocząć na nowo – tłumaczył członek Stowarzyszenia Saski 2018.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl