fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent przekazał na ręce marszałek Sejmu projekt ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego

Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Uroczystość rozpoczęła się po południu na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych w tym m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego stanowi realizację obietnicy, którą prezydent złożył 11 listopada 2018 roku w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziś w swoim wystąpieniu prezydent powiedział, że Polska ws. odbudowy Pałacu Saskiego podejmuje zadanie kontynuacji tego, co rozpoczął śp. prezydent Lech Kaczyński.

– Nie tylko wierzę, ale jestem przekonany, iż dzisiejszą Polskę na to stać, że zrealizujemy to dzieło. Ogromnie się cieszę, że możemy kontynuować ideę prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, iż patrząc z góry, zobaczy odbudowany Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice od Królewskiej, że ujrzy Warszawę, o jakiej marzył. To ważny dzień. Wierzę, iż to dzień, który rozpoczyna inwestycję ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Jest dzisiaj powszechna zgoda, nie tylko społeczna, ale także polityczna na odbudowę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pomysł odbudowy Pałacu Saskiego ma poparcie Zjednoczonej Prawicy. Zapowiedź tego działania padła w maju podczas konferencji prezentującej program Polski Ład.

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w 1944 r. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Po raz pierwszy decyzja o odbudowie zabytku zapadła, gdy prezydentem Warszawy był śp. Lech Kaczyński.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl