fot. https://flic.kr/p/o46qfK

Przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego nabierają tempa

W ramach przygotowań do odbudowy Pałacu Saskiego odkopano już 50 proc. fundamentów budynku zniszczonego w trakcie II wojny światowej. Prace archeologiczne i odkrywkowe na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają od sierpnia.

Za odbudowę odpowiedzialna jest Spółka Celowa Pałac Saski. Jej prezes, Jan Kowalski, wskazał na antenie Radia Maryja, że obecnie najważniejszym wyzwaniem jest zabezpieczenie odkrytych fundamentów.

Trwają w tej sprawie rozmowy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Realizujemy prace archeologiczne nad dawną częścią Pałacu Saskiego. Tak naprawdę są to prace, które powtarzamy, ponieważ były już realizowane w 2008 roku, podczas których zostało przypisanych 30 procent fundamentów do rejestru zabytków. Musimy zabezpieczyć fundamenty, które zostały wpisane do rejestru. Rozmawiamy o możliwości współpracy przy konserwacji z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest najbardziej doświadczony w tym zakresie. Później będziemy realizować prace archeologiczne pod kamienicami od strony Pałacu Brühla – powiedział Jan Kowalski.

Na początku przyszłego roku ma zostać z kolei ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu.

Budynek ma znów służyć mieszkańcom od 2030 roku. Znajdą w nim miejsce m.in., różne instytucje kultury. Koszt odbudowy to 2,5 mld złotych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl