fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] G. Ignaczak-Bandych: Prezydent zawsze stawał, stoi i będzie stawał w obronie ludzi słabszych

Jeżeli jest jakiś problem społeczny, to prezydent go rozwiązuje. Potwierdza to liczba ustaw, które pan Andrzej Duda przygotowuje i składa w Sejmie  – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szef kancelarii prezydenta RP, podczas programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Według medialnych informacji 7 lipca br. prezydent Andrzej Duda przekaże marszałkowi Sejmu projekty ustawy dotyczące odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienicy przy ulicy Królewskiej. W ocenie szefa kancelarii prezydenta RP „jest to wkład pana Andrzeja Dudy w realizacje obietnic wielu pokoleń Polaków, który ma istotne znaczenie”. Andrzej Duda z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obiecał obywatelom, że odbuduje zespół zajmujący się pracami na rzecz Pałacu. Ponadto jest to „rozliczenie się z polską historią” – oceniła gość programu.

– Plac, Ogród oraz Pałac Saski były świadkami polskiej historii i tam właśnie będzie opowiadana historia Warszawy oraz Polski – dodała szef kancelarii prezydenta RP.

Jednym ze szczególnych miejsc w stolicy Polski jest Grób Nieznanego Żołnierza, który jako jedyny przetrwał zniszczenia Warszawy. W związku z zapowiadanymi pracami remontowymi pojawiła się obawa, że obiekt będący świadkiem historii zostanie naruszony, tracąc swoją wartość.

– Trzeba odrestaurować Pałac Saski, jednak Grób Nieznanego Żołnierza zostanie w stanie niezmienionym (…). W jednym z sondaży mieszkańcy Warszawy umieścili odbudowę Pałacu Saskiego wśród pięciu najbardziej pożądanych inwestycji miasta. Warszawiacy czekają na to miejsce – zapewniła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent RP angażuje się również w kwestie mające poprawić jakość życia wszystkich Polaków. Jednym z działań podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę jest stworzenie Centrów Usług Społecznych.

– Obecnie trwa pilotażowa analiza tego, w jaki sposób wdrażane są Centra Usług Społecznych. Jest to pomysł prezydenta pozwalający w jednym miejscu koordynować pomoc dla obywateli. Chodzi o to, by zdiagnozować potrzeby danej społeczności. Po diagnozie podejmowane będą działania na poziomie gmin – wyjaśniła rozmówczyni.

Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że kancelaria prezydenta RP na bieżąco kontroluje działalność Centrów Usług Społecznych oraz dokłada wszelkich starań, by usprawnić ich działanie na rzecz obywateli.

– Najczęściej podnoszonym problemem, jakie zgłaszają  gminy w Centrach Usług Społecznych, jest kwestia pewności finansowania. Jest to temat, nad którym trwają prace. Padają również głosy, że trzeba rozszerzyć CUS-y o działalność kulturalną i sportową dla starszych osób.  Jednak w tej instytucji chodzi przede wszystkim o to, by osoba wymagająca pomocy mogła załatwić wszystko w jednym miejscu – poinformowała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Ponadto nie trzeba być w trudnej sytuacji materialnej, by móc skorzystać z pomocy Centrum Usług Społecznych. Wsparcie dedykowane jest wszystkim obywatelom.

– To jest pomoc dla rodzin, rodziców mających problem wychowawczy z dziećmi, osób samotnych oraz emerytów, którzy np. przeszli na emeryturę i nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji – powiedziała szef kancelarii prezydenta RP.

W tym momencie w programie uczestniczy ponad 40 gmin, jednak liczba stale rośnie, ponieważ rozpatrywane są kolejne wnioski. Prezydent Andrzej Duda przygotował także projekt ustawy dotyczący pomocy osobom poszkodowanym wskutek wypadków komunikacyjnych lub błędu medycznego.

– Ta ustawa wychodzi naprzeciw sprawiedliwości. W sytuacji gdy umrze członek rodziny z powodu winy innego człowieka, to rodzina może się upomnieć o zadośćuczynienie od sprawcy – wyjaśniła gość programu „Polski punkt widzenia”.

Jak wskazała Grażyna Ignaczak-Bandych, projekt tej ustawy jest odpowiedzią na listy obywateli, jakie trafiają do prezydenta.

– Analizujemy listy i wyciągamy z nich wnioski. Mamy osoby, które prowadzą w tych sprawach badania. Jeżeli jest jakiś problem społeczny, to prezydent go rozwiązuje. Potwierdza to liczba ustaw, które pan Andrzej Duda przygotowuje i składa w Sejmie – oceniła rozmówczyni.

Jednym z przygotowanych przez prezydenta projektów ustawy jest dokument dotyczący zakazu odmowy przyjęcia płatności gotówką.

– Bardzo wielu Polaków nie posiada kont bankowych lub kart. Miliony ludzi jest przywiązanych do płatności gotówką. Jest to element wolności osobistej i gospodarczej (…). Prezydent zawsze stawał, stoi i będzie stawał w obronie ludzi słabszych – poinformowała Grażyna Ignaczak-Bandych.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl