fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent RP do funkcjonariuszy SOP: Dziękuję za kolejny rok wykonywania obowiązków dla Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteście zawsze czujni i gotowi

Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyły się dziś obchody Święta Służby Ochrony Państwa. „Dziękuję za kolejny rok wykonywania obowiązków dla Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteście zawsze na stanowisku, zawsze czujni i zawsze gotowi” – mówił do funkcjonariuszy prezydent Andrzej Duda.  

https://twitter.com/prezydentpl/status/1403281007265124357

Służba Ochrony Państwa, powołana na mocy ustawy z grudnia 2017 roku, zastąpiła działające wcześniej Biuro Ochrony Rządu. To umundurowana formacja podległa ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, przeznaczona do ochrony osób rządzących w Polsce. SOP ochrania m.in. prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Podczas uroczystości zasłużonym funkcjonariuszom przyznane zostały wyróżnienia oraz odznaczenia. 22 funkcjonariuszy zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski. Przyznano także awanse na stopnie pułkownika, podpułownika, majora, kapitana oraz porucznika.

Za służbę i poświęcenie podziękował funkcjonariuszom prezydent Andrzej Duda.

– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest jedną z osób w naszym kraju, która znajduje się właśnie pod szczególną opieką służby. Zarówno on, jego najbliżsi, jak również – jeśli trzeba – niektórzy jego współpracownicy, ale przede wszystkim wszystkie obiekty. Dlatego dla głowy państwa szczególnie ważne jest, by móc w dniu święta Służby Ochrony Państwa być i powiedzieć: Dziękuję za kolejny rok wykonywania obowiązków dla Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył szef państwa polskiego.

Komendant Służby Ochrony Państwa, mjr Paweł Olszewski, odczytał decyzję o nadaniu pamiątkowych nazw ulicom, budynkom oraz pomieszczeniom administrowanym przez SOP w Warszawie. W ten sposób upamiętnieni zostali funcjonariusze, który oddali życie w trakcie służby.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl