fot. PAP/Marcin Bielecki

M. Gróbarczyk: Program budowy promów musi być kontynuowany

Program budowy promów musi być kontynuowany, bo to jest wola naszych armatorów, którzy realizując ten program muszą odbudować swój potencjał – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Porcie Szczecin.

„Dzisiaj realizujemy ogromne inwestycje – w rozbudowę portów, to jest ok. 1,5 mld zł, które jest zaangażowane ze środków tylko i wyłącznie portowych. To jest 1,5 mld (…), które jest realizowane właśnie poprzez przebudowę całego układu torowego w tym zakresie i półtorej miliarda na (…) pogłębienie 12 i pół metra do Szczecina, tworząc (…) w Szczecinie możliwość rozwoju gospodarczego w oparciu o port, o przyjmowanie znacznie większych statków i w ten sposób zwiększenie możliwości przeładunkowych Szczecina” – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, Marek Gróbarczyk, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak dodał, „mamy sytuację, w zasadzie na progu pandemii, że o 17,5 proc. wzrosły przeładunki w Szczecinie i Świnoujściu”.

„To jest sytuacja, której chyba nikt się nie spodziewał, że w momencie pandemii będziemy mieli wzrost, duży wzrost, odbicia przeładunkowego. Zakładamy, że będzie ten proces realizowany, (…) podnoszenia przeładunków, bo taka jest tendencja i stajemy się światowym hubem. To jest dla nas rzecz podstawowa” – tłumaczył wiceminister.

Marek Gróbarczyk zauważył, że „powstaje pierwsza droga wodna, w czwartej kategorii”.

„W 2023 r, gdzie nastąpi zakończenie, będziemy mieli pierwszą drogę wodną, która będzie łączyła się z siecią europejskich dróg wodnych. Tworzenie tego rozwiązania stanowi niezwykle istotny element (…) inwestycyjny, pod kątem realizacji działań” – powiedział.

Polityk wskazał, że „program budowy promów musi być kontynuowany”.

„Program budowy promów musi być kontynuowany, bo to jest wola naszych armatorów, którzy realizując ten program muszą odbudować swój potencjał przede wszystkim żeglugowy. Zresztą modernizacja terminala pasażerskiego promowego w Świnoujściu w przyszłym roku zostanie zakończona i to wszystko musi być kompatybilne ze sobą” – zaznaczył wiceminister.

Mówił też o budowie nowego doku, „największego w tej części Europy, który za chwilę się rozpoczyna”. Marek Gróbarczyk odniósł się także do programu „Batory”, który także jest realizowany.

„Mamy aneksowaną umowę w zakresie realizacji promów w kontekście programu INEA i rozbudowy portu w Ystad. Jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną szwedzką, niedawno mieliśmy komisję sejmową, na której występował prezes portu w Ystad, który podziela nasz kierunek. Myślę, że za chwilę sprawa zostanie ostatecznie załatwiona pod kątem uzyskania realizacji finansowania i rozpoczęcia przez Promy Polskie budowy jednostek. I to jest rzecz, która w 100 proc. jest zadowalająca dla strony szwedzkiej” – powiedział polityk.

PAP

drukuj