fot. pixabay.com

Polska inwestuje w energetykę, infrastrukturę oraz obiekty dydaktyczne

Energetyka, infrastruktura, obiekty dydaktyczne – to najczęstsze inwestycje finansowane lub współfinansowane przez państwo i spółki Skarbu Państwa. Są one jednym z głównych tematów trwającej kampanii.

PKN Orlen przyspiesza z zieloną transformacją. To nie tylko wymóg Unii Europejskiej, ale także trend w światowym biznesie.

Musimy inwestować we wszystko to, co zielone, zeroemisyjne, niskoemisyjne. To stanowi naszą konkurencyjność – powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

PKN Orlen inwestuje więc w farmy wiatrowe na Bałtyku, ale także na lądzie. Rozwija  fotowoltaikę i przymierza się do budowy małych elektrowni atomowych. Zielone źródła energii są niestabilne. Wiatr nie zawsze wieje, a słońce nie zawsze świeci, dlatego potrzebny jest nieskoemisyjny stabilizator systemu.

Nie zbudujemy bezpiecznego systemu elektroenergetycznego, jeżeli nie będziemy mieć elektrowni podtrzymujących bilans energii – zaznaczył Daniel Obajtek.

Stabilizatorem systemu mają być elektrownie gazowe. W Grudziądzu powstaje taka instalacja, która jest warta 2 mld złotych. Ma ona dostarczać prąd do miliona gospodarstw. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Na podobnym etapie jest budowa badawczego kampusu medycznego w Krakowie-Prokocimiu, gdzie w uroczystości udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

– Tutaj nasze środki będą właściwie spożytkowane. Spożytkowane w wyścigu o ludzkie zdrowie i życie – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja składa się z dwóch budynków. W jednym będą m.in. laboratorium, czy Centrum Rozwoju i Terapii Chorób Cywilizacyjnych, a w drugim sale praktycznej nauki dla studentów. Zbliżające się wybory to czas intensywnego rozpoczynania lub kończenia inwestycji. Niedawno w Mielcu oddano do użytku wiadukt nad  nowo wyremontowanymi torami, na które po 12 latach wróciły pociągi osobowe.

– Wiadukt to poprawa komunikacji drogowej, udrożnienie wlotu do strefy ekonomicznej, ale i do części zamieszkałych Mielca. Dzięki tej infrastrukturze wjazd i wyjazd do tego miasta jest bezpieczniejszy – powiedział wiceminister infrastruktury, Rafał Weber.

Inwestycje lokalne i ich realizacja będą jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Zdecydowaną większością przedsięwzięć politycy PiS mogą się pochwalić. Są jednak też inwestycje,  które mogą być kłopotliwe, np. port lotniczy w Radomiu. Niedawno otwarta inwestycja warta ponad 800 milionów zł miała tętnić życiem. Tymczasem w ciągu pierwszych dwóch tygodni z lotniska skorzystało 3,6 tys. pasażerów. Tygodniowo odbywa się tam 12 startów i lądowań.

TV Trwam

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl