fot. twitter.com/DanielObajtek

Prezes PKN Orlen: Fuzja z Grupą Lotos konieczna, koncern od tego nie odstępuje

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to proces konieczny dla wzmocnienia zarówno obu spółek, jak i polskiej gospodarki, w tym ich konkurencyjnej pozycji. PKN Orlen nie odstępuje od tego procesu – oświadczył w poniedziałek prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

„Ten proces idzie zgodnie z terminem. Jesteśmy w drugiej fazie. Generalnie czekamy na dalsze decyzje Komisji (Europejskiej) w tym zakresie” – oświadczył prezes PKN Orlen, pytany na briefingu prasowym w Warszawie o procedurę związaną z planem przejęcia kapitałowego gdańskiej Grupy Lotos.

Dodał, że po oficjalnej odpowiedzi Komisji Europejskiej w tej sprawie, płocki koncern ustosunkuje się do tego stanowiska, zgodnie z warunkami w drugiej fazie.

„Wtedy będą również i warunki zaradcze w tym zakresie. Po warunkach zaradczych Komisja przeprowadza market test (…). W żadnym wypadku Orlen nie odstępuje od tego procesu. Ten proces jest konieczny, potrzebny” – podkreślił Daniel Obajtek, ustosunkowując się do projektu fuzji płockiego koncernu i gdańskiej Grupy Lotos.

Ocenił, że w przypadku takich przedsięwzięć konsolidacyjnych „w tym ciężkim czasie dla gospodarki polskiej, ale i dla gospodarki światowej, widać, że jest to jedyny kierunek”.

„Niejednokrotnie powtarzaliśmy Komisji, że takie fuzje nie robi się na czas wzrostów gospodarczych. Takie fuzje robi się na wypadek również i kryzysu” – zaznaczył prezes PKN Orlen. Dodał, iż „dzisiaj cała Europa, Komisja Europejska powinna całkowicie zmienić, zliberalizować swoje podejście właśnie do fuzji”.

„Poprzez takie fuzje możemy wzmacniać zdecydowanie gospodarkę. A przecież wzmocnienie gospodarki, wzmocnienie takiej firmy jak Orlen, Lotos powoduje to, że będziemy bardziej odporni na czynniki makroekonomiczne, będziemy bardziej odporni choćby nawet na ten kryzys” – zauważył Obajtek.

I dodał: „Dziś trzeba się łączyć, dziś trzeba generalnie optymalizować koszty w trakcie łączenia, dziś trzeba zdecydowanie łączyć procesy logistyczne, by były dodatkowe oszczędności. Dziś trzeba zdecydowanie większą ilość kupować, choćby nawet ropy, by być odpowiednim graczem na rynku”.

Powtórzył też, odnosząc się bezpośrednio do planu fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos: „Ten proces jest więc konieczny, a w szczególności w tej sytuacji, w jakiej będzie, jest gospodarka polska i gospodarka europejska”.

Prezes PKN Orlen wyraził pogląd, iż Komisja Europejska podejmując swe decyzje w sprawie przejęcia kapitałowego przez płocki koncern gdańskiej Grupy Orlen uwzględni aktualną sytuację gospodarczą, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

„Komisja, sądzę, że będzie wzmacniała raczej spółki ze względu na to, że te spółki muszą przetrwać w tych trudnych warunkach, ale również – przetrwając, muszą konkurować, czy to z gospodarką chińską, czy z gospodarką rosyjską, czy też z innymi gospodarkami” – mówił prezes.

PAP

drukuj