fot. PAP/EPA

W. Zubowski: zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski

W ostatnim czasie miało miejsce kilka wydarzeń, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski – zauważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Zubowski.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa zauważa, że w tym tygodniu do Polski przypłynął gazowiec z amerykańskim surowcem. Wczoraj premierzy Polski i Danii podpisali memorandum dot. projektu Baltic Pipe. Chodzi o polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu, który połączy polski system gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

– Po pierwsze, to powoduje, że mamy więcej możliwości na pozyskiwanie gazu, który jest nam niezbędny. Po drugie, daje nam lepszą pozycję negocjacyjną w przypadku, gdy będziemy chcieli ten gaz kupić na rynku – będzie więcej możliwości, by sprowadzić go do Polski. Po trzecie, uniezależnia nas od dostaw gazu ze strony Rosji – powiedział Wojciech Zubowski.

Polska strategia zakłada dywersyfikację nie tylko źródeł, ale i kierunków dostaw błękitnego paliwa. Po 2022 r., kiedy to wygaśnie długoterminowy kontrakt, tzw. jamalski, z rosyjskim Gazpromem – dostawy surowca mają być oparte właśnie o złoża w Norwegii.

Drugi filar dywersyfikacji to terminal LNG w Świnoujściu. Do Polski trafia skroplony gaz z Kataru. PGNiG chce, by regularne dostawy przychodziły także z USA.

RIRM

drukuj