fot. ipn.gov.pl

Ukraina wesprze Polskę energetycznie

Prezydent Ukrainy zapewnił, że jego kraj zawsze pomoże polskim braciom, którzy wspierają naród ukraiński od pierwszego dnia wojny. Wołodymyr Zełenski przekazał w nagraniu wideo, że rozmawiał z polskim premierem, który zwrócił się do niego z prośbą o pomoc w sektorze energetycznym. Wśród tematów była też kwestia uproszczenia procedur na granicy polsko-ukraińskiej.

Ukraiński przywódca powiedział, że trzeba usunąć bariery, które tworzą trudności dla naszych obywateli i firm. Narody, które razem bronią europejskiej wolności, powinny być sobie maksymalnie bliskie – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

– Wiadomo, że na polsko-ukraińskiej granicy są pewne trudności i kolejki. Rozmawiałem o tym z polskim premierem. Mamy zgodę co do tego, jak rozwiązać tę kwestię. Kolejna ważna rzecz jest taka, iż Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym o eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia wojny. Zawsze pomożemy – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Polski premier spotkał się w piątek w Kijowie z prezydentem Ukrainy. Po spotkaniu przekazał, że Wołodymyr Zełenski zgodził się na uruchomienie połączenia między Polską a chmielnicką elektrownią jądrową. Dzięki temu będziemy mogli kupować prąd od naszego sąsiada [czytaj więcej].

Mateusz Morawiecki przekazał też, że wkrótce poprawi się że sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Wczoraj otwarto nowe przejście, a w planach są kolejne rozwiązania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl