fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda weźmie udział w obchodach 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej na Ukrainie

W niedzielę prezydent Andrzej Duda uda się na Ukrainę, aby wziąć udział w obchodach 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent – jak podała jego kancelaria – udaje się na Ukrainę na zaproszenie metropolity łuckiego biskupa Witalija Skomarowskiego. Andrzej Duda weźmie m.in. udział we Mszy świętej w katedrze łuckiej.

Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską organizowane przez stronę polską rozpoczną się w sobotę.

Wcześniej, w piątek – jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie – własne obchody poświęcone 75. rocznicy konfliktu ukraińsko-polskiego na Wołyniu organizują władze Ukrainy. Udział w nich bierze m.in. wicepremier tego kraju Pawło Rozenko.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika upamiętniającego zbrodniczą UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r. Rozwiązaniem sporu ma zajmować się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych, na której czele stoją wicepremierzy obu państw Piotr Gliński i Pawło Rozenko.

PAP/RIRM

drukuj