pixabay.com

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Transformacja polskiej energetyki musi odbywać się w sposób zrównoważony i powinna trwać dekady

W swoim miksie energetycznym powinniśmy mieć miejsce na gaz i odnawialne źródła energii. Cały czas jednak trzeba pamiętać o bezpieczeństwie energetycznym i bezpieczeństwie dostaw. Jeśli mówimy o transformacji polskiej energetyki, to ona musi odbywać się w sposób zrównoważony i powinna iść dekadami – powiedział Paweł Sałek, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych. Jej pracom przewodniczyć będzie prezydencki doradca Paweł Sałek.[czytaj więcej]

– Rada została powołana ze względu na wyzwania, które aktualnie są widoczne na terenie Unii Europejskiej. Dzisiaj energetyka to cały krwioobieg gospodarczy decydujący o tym, w jaki sposób dane państwo będzie się rozwijać. (…) Dzisiaj stoimy przede wszystkim w sytuacji, kiedy Komisja Europejska proponuje zupełnie nowe podejście do spraw środowiskowych. Nowy Zielony Ład będzie dużą rewolucją, jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, systemowe, rozwojowe. Pod tą nazwą kryje się wiele obszarów, które będą poddawane bardzo rygorystycznym działaniom. (…) Prezydent widząc problemy zaproponował powstanie Rady, która będzie jego ciałem doradczym – powiedział Paweł Sałek.

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych wyjaśnił, że prezydent Andrzej Duda „widzi szansę w rozmowach z ciałem doradczym, by wspomagać działania rządowe”.

– Jeśli spojrzymy na politykę środowiskową, to wszyscy jesteśmy za ochroną przyrody. Natomiast czasem obserwujemy sytuację ambitnego podejścia, które może być trudne w realizacji, szczególnie w krajach dawnego bloku wschodniego – zaznaczył.

Polityk wskazał, że „polska energetyka musi się zmieniać, poprawiać swoją wydolność i sprawność. Wynika to m.in. ze śmierci technicznej niektórych urządzeń (bo część bloków energetycznych będzie kończyć swoją działalność) czy z tzw. czerpania złoża”.

– Są przykłady, jak w kopalni w Katowicach, gdzie skończyło się złoże i zakończyła się eksploatacja. Jest kilka elementów, które wskazują na transformację polskiej energetyki. W swoim miksie energetycznym powinniśmy mieć miejsce na gaz i odnawialne źródła energii. Cały czas jednak trzeba pamiętać o bezpieczeństwie energetycznym i bezpieczeństwie dostaw. Dzisiaj jest tak, że Polska czy Niemcy do stabilizacji swojego systemu elektroenergetycznego zużywają węgiel brunatny. Od strony technologicznej, inżynierskiej, elektrotechnicznej i sieciowej jest dziś tak, że musi być stabilizacja całego systemu. Jeśli mówimy o transformacji polskiej energetyki, to ona musi odbywać się w sposób zrównoważony i powinna iść dekadami – powiedział gość Telewizji Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl