fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Gowin: Dzięki NAWA jest szansa, by ściągać do Polski najlepszych naukowców

Jest historyczna szansa, żeby Polska zaczęła ściągać do siebie najlepszych naukowców – powiedział Jarosław Gowin. Wicepremier był w piątek pytany w radiowej Jedynce o projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Projekt NAWA przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według ministra, pozwoli na przyciągnąć naukowców do Polski.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że przez 250 lat Polska była drenowana z najwybitniejszych umysłów. Jak dodał, „po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozjechało się po Europie i świecie kilkadziesiąt tysięcy polskich naukowców”.

W dużej części wyjechali młodzi, najzdolniejsi naukowcy. Dziś jest historyczna szansa, żeby odwrócić ten wektor, ażeby to Polska zaczęła ściągać swoje najświetniejsze umysły, ale i przyciągać zdolnych naukowców nie tylko zza naszej wschodniej granicy, ale zza zachodniej. Polska jest bezpiecznym krajem i to też ma znaczenie – powiedział Jarosław Gowin.

Jak dodał, reformę szkolnictwa wyższego buduje przez ciągły dialog. Nawet Komisja Europejska chwali sposób, w jaki reformujemy polską naukę – zaznaczył minister.

W środę podczas pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie o NAWA, wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowej komisji.

NAWA ma być wyspecjalizowaną agencją rządową, której podstawowym celem będzie stymulowanie procesu umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

RIRM/PAP

drukuj