MNiSW nie wycofuje się z programu „Studia dla wybitnych”

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że nie wycofuje się, a jedynie poprawia program „Studia dla wybitnych”. Program uchwalony pod koniec kadencji poprzedniego rządu miał zapewniać studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.

Resort nauki, kierowany przez Jarosława Gowina, wstrzymał nabór do programu. Na konferencji prasowej powiedział, że powodem tej decyzji były wątpliwości zgłaszane przez środowiska akademickie.

– Wszystkie te opinie były miażdżąco krytyczne. Efektem tego programu, w takim kształcie, jaki mamy obecnie, byłoby to, że co roku wysyłalibyśmy setkę najzdolniejszych młodych Polaków na studia zagraniczne, po których (dwuletnich studiach) oni by już – przynajmniej w ogromnej większości – nie wrócili do kraju. Nie wycofujemy się z programu. Są środki przeznaczone na zagraniczne studia dla najzdolniejszych młodych Polaków, ale nadamy temu projektowi taki kształt, który będzie akceptowany przez środowisko akademickie – podkreślił Jarosław Gowin.

Decyzję resortu o wstrzymaniu naboru do programu pozytywnie ocenili m.in. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek.

Nabór do programu ogłoszono na początku listopada bieżącego roku. Miał on potrwać do końca marca 2016 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie podało daty wznowienia programu.

RIRM

drukuj