fot. M.Borawski/ Nasz Dziennik

J. Gowin: Rekrutacja na uczelnie odbędzie się w przewidzianych terminach

Rekrutacja na uczelnie odbędzie się w przewidzianych terminach; jestem przekonany, że matury odbędą się też w przewidzianych terminach – powiedział w czwartek we Wrocławiu Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin pytany przez PAP, czy problem z przeprowadzeniem matur zaważy na rekrutacji na uczelnie wyższe, powiedział, że jest przekonany, że matury odbędą się w przewidzianym terminie.

,,Ja i rektorzy wyższych uczelni podchodzimy do tego ze spokojem” – powiedział wicepremier.

Dodał, że nie można dopuścić do tego, aby ,,jeden z roczników polskiej młodzieży nagle staną przed perturbacjami na skutek sporów dorosłych”.

,,Niezależnie od tego, kto w tym sporze ma racje, rząd – jak ja uważam – czy nauczyciele. Musimy znaleźć rozwiązanie i zaproponujemy takie rozwiązanie, które doprowadzi do rekrutacji na studia w przewidzianym terminie” – powiedział Jarosław Gowin.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację prawa oświatowego dotyczącą matur. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący. Nowelizacja trafiła do Senatu.

Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, rady pedagogiczne – w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne – podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe został przyjęty w środę przez rząd i tego samego dnia skierowany do Sejmu.

W czwartek Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, poinformował, że od soboty, 27 kwietnia, od godz. 6.00 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, zawiesza, ale go nie kończy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl