fot. PAP/Andrzej Grygiel

Niepewna przyszłość Porozumienia Jarosława Gowina w Zjednoczonej Prawicy

W sobotę zarząd Porozumienia zadecyduje, czy nadal chce współpracować w ramach Zjednoczonej Prawicy. Partia jest oburzona zdymisjonowaniem wiceminister rozwoju Anny Korneckiej. Opozycja podkreśliła, że to kolejny kryzys na prawicy i nie ma większych nadziei na wcześniejsze wybory.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dymisji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej z Porozumienia. Informację przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

– Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego –  poinformował Piotr Müller.

Dzień przed dymisją Anna Kornecka skrytykowała w mediach rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu. Podkreślała, że to właśnie krytyka była przyczyną dymisji. Jak mówiła, dotychczas premier nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do jej prac dotyczących m.in. ułatwień w budowie domów. Według rzecznika rządu prace resortu rozwoju były powolne, a w ich trakcie narzucano zmiany.

– Nie może być tak, że podczas prac legislacyjnych na przykład próbuje się na siłę wrzucić rozwiązanie, że 1000 metrów kwadratowych musi być przy budowie domu, gdy jasno wynikało z wytycznych, iż ma być 500 m – powiedział rzecznik rządu.

Według politologa Bartosza Brzyskiego, krytyka Polskiego Ładu przez wiceminister mogła przeważyć szalę.

– Widać ewidentnie, że to ma być sygnał, iż Polskiego Ładu krytykować w ramach Zjednoczonej Prawicy nie będzie można – wskazał Bartosz Brzyski.

Według lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina, decyzja o dymisji nie była z nim konsultowana i narusza umowę koalicyjną. W sobotę zarząd Porozumienia zdecyduje, czy partia dalej będzie współpracować w ramach ZP -mówił wicerzecznik partii, Jan Strzeżek.

– Wszystkie scenariusze są na stole. Nie będziemy się niepotrzebnie obrażać, tu nie chodzi o ambicje pojedynczych osób, ale o następujący fakt: albo pieniądze zostaną w kieszeniach przedsiębiorców, albo trafią do państwa – zaakcentował Jan Strzeżek.

Według senatora Jana Marii Jackowskiego przez wzgląd na wyborców ZP Porozumienie powinno kontynuować współpracę z PiS i Solidarną Polską.

– Byłoby najsensowniejsze utrzymać jedność, formułę współdziałania. Przeprowadzić projekty, które zobowiązaliśmy się zrealizować w wyborach z 2019 roku – oznajmił Jan Maria Jackowski.

Jak dodał, uszczuplenie Zjednoczonej Prawicy o Porozumienie mogłoby prowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Kontynuowania współpracy chce Solidarna Polska – zaznaczył poseł Jan Kanthak.

– Niezrozumiałym jest krytykowanie programu, który został podpisany przez premiera Jarosława Gowina. Widzimy w ostatnim czasie, że w niemal wszystkich kluczowych sprawach Porozumienie prezentuje odmienne stanowisko od ZP – akcentował Jan Kanthak.

Jednak teraz odmienne stanowisko doprowadziło Porozumienie do utraty jednego z foteli wiceministerialnych. Wcześniejszych wyborów chciałaby Lewica, ale szanse na to są małe – mówił poseł Tomasz Trela.

– Jarosław Gowin zrobi dokładnie to samo, co zrobił kilka miesięcy temu Zbigniew Ziobro: publicznie się oburzy, publicznie będzie niezadowolony, ale jednak będzie tkwił w obozie popękanej prawnicy, bo cóż innego on może zrobić. Tu są frukty i stołki – stwierdził Tomasz Trela.

Do poważnego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy doszło wiosną ubiegłego roku, kiedy Jarosław Gowin bezskutecznie sprzeciwiał się przeprowadzeniu w terminie wyborów prezydenckich. Wówczas Jarosław Gowin zrezygnował z funkcji wicepremiera i ministra nauki. Długo mówiło się, że partia Jarosława Gowina przyłączy się do KO. Dziś posłowie KO nie wiążą z Porozumieniem większych nadziei – zaznaczył poseł Dariusz Joński.

– Odnoszę wrażenie, że to nie jest jeszcze ten moment, iż Jarosław Gowin miałby wychodzić. Tam się strasznie kotłuje. On zresztą raz wyszedł, potem wrócił – przypomniał Dariusz Joński.

Porozumienie Jarosława Gowina krytykuje nie tylko zapisy Polskiego Ładu. Sprzeciwia się nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która wyeliminuje z polskiego rynku medialnego stację TVN. Współpracy z Porozumieniem nie wyklucza PSL – poinformował Władysław Kosiniak Kamysz.

– Zawłaszczanie mediów, konflikt ze Stanami Zjednoczonymi, podnoszenie podatków dla przedsiębiorców. Liczymy, że posłowie Jarosława Gowina i on zagłosują tak, jak to zrobią posłowie Koalicji Polskiej. My jesteśmy tego gwarantem. Wspólnie możemy to obronić – podkreślił prezes PSL.

Jak mówił dr Piotr Gawryszczak, politolog, Jarosław Gowin nie może liczyć na koalicję z PO lub PSL-em. Obecne sondaże nie dają mu szans na samotny byt w parlamencie.

– Pan Jarosław Gowin funkcjonuje na poziomie 1 proc., jeśli chodzi o sondaże. Nawet jeśli to będzie 2 proc. sondażowe, to i tak nic dla Porozumienia i Jarosława Gowina by z tego nie było – podsumował dr Piotr Gawryszczak.

Planowo wybory parlamentarne odbyć mają się w 2023 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl