fot. PAP/Leszek Szymański

Wicepremier J. Gowin: Do konsultacji trafi ustawa o bonie mieszkaniowym. Będziemy wspierać polski przemysł i eksport krajowych firm

Bon mieszkaniowy bez kryterium dochodowego oraz wsparcie eksportu – to niektóre z założeń z dziedziny gospodarki i rozwoju, jakie znalazły się w Polskim Ładzie. Zjednoczona Prawica prezentuje nowy program społeczno-gospodarczy, który ma pomóc w wyjściu z kryzysu po pandemii COVID-19.

Podczas prezentacji programu głos zabrali: premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin.

Szef Porozumienia zaprezentował pomysły w zakresie gospodarki i wsparcia przedsiębiorców. Wśród nich działania przyspieszające transformację energetyczną z zapewnieniem osłony finansowej dla branż energochłonnych. W każdym mieście powiatowym ma powstać pracownia przyszłości, w której najzdolniejsza polska młodzież będzie kształcić umiejętności kluczowe z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki.

https://twitter.com/Porozumienie__/status/1393522097775915009

Dziś problemem nie jest już bezrobocie, ale brak rąk do pracy – wskazał Jarosław Gowin, zapowiadając rozwiązania w tym zakresie.

– Przygotowujemy wielką reformę instytucji rynku pracy. Urzędy pracy będą pomagały nie tylko osobom poszukującym pracy, ale także pracownikom zainteresowanym nowymi możliwościami w rozwoju, nowymi kompetencjami. Urzędy pracy będą wspierały także przedsiębiorców poszukujących pracowników. W ramach nowego podejścia do kształcenia ustawicznego umożliwimy wszystkim chętnym możliwość rozwoju zawodowego i osobistego. Na ten cel przeznaczone będą ogromne środki z Europejskiego Funduszu Społecznego – wyjaśnił minister rozwoju.

Polski Ład ma też objąć zmiany w prawie zamówień publicznych, które mają ułatwić wygrywanie przetargów małym i średnim firmom, czyli przede wszystkim przedsiębiorstwom z polskim kapitałem.

Na wrzesień Jarosław Gowin zapowiedział ogłoszenie nowej polityki eksportowej Polski, która ma zapewnić większą obecność i promocję rodzimych produktów na rynkach zagranicznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj