fot. twitter.com/MRPiT_GOV_PL

MRPiT: J. Gowin rozmawiał o współpracy gospodarczej z wicepremier Bułgarii

Współpraca gospodarcza i turystyczna oraz polityka handlowa UE wobec Chin znalazły się wśród głównych tematów poniedziałkowej rozmowy wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z wicepremier Bułgarii Marianą Nikolovą – poinformował resort.

„Pomimo pandemii w wymianie towarowej z Bułgarią zanotowaliśmy niewielki wzrost. Wciąż istnieje niewykorzystany potencjał szerszej niż tylko handlowa współpracy gospodarczej między naszymi krajami” – wskazał, cytowany w poniedziałkowym komunikacie resortu, szef MRPiT.

Jak podał resort, głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy wicepremierów Polski i Bułgarii były: współpraca gospodarcza, agenda 2030, proces berliński, Inicjatywa Trójmorza, polityka handlowa UE wobec Chin i współpraca turystyczna.

Wicepremier Gowin podkreślił, że dużą wagę w relacjach polsko-bułgarskich odgrywa współpraca regionalna, w tym Inicjatywa Trójmorza. Minister podziękował za „gotowość strony bułgarskiej do organizacji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii na przełomie czerwca i lipca br.” – dodało MRPiT.

https://twitter.com/MRPiT_GOV_PL/status/1363832896675598336

Według informacji przekazanej przez resort, w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w czerwcu br. zaplanowano też konferencję online z udziałem ministrów gospodarki odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój w poszerzonym formacie V4+ (Bułgaria i Rumunia), w tym także z udziałem ekspertów i przedstawicieli biznesu. W jej trakcie mają być omówione m.in. priorytety działań dot. zrównoważonego rozwoju oraz to, w jaki sposób Krajowe Plany Odbudowy odpowiadają na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.

Resort dodał, że w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa turystycznego Bułgarii na kraje Grupy Wyszehradzkiej, które będzie miało swoją siedzibę w Warszawie.

„Wierzymy, że działania przedstawicielstwa przyczynią się do ożywienia ruchu turystycznego między naszymi krajami” – zaznaczył Gut-Mostowy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl