fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

J. Gowin: „Forum dla Praworządności” miało wskazać przestrzeń do dalszego dialogu ekspertów

To spotkanie nie służyło wypracowaniu wspólnego środowiska, bo na tym etapie byłoby to zupełnie niemożliwe, raczej miało zakreślić przestrzeń do dalszego dialogu ekspertów – mówił wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin po obradach „Forum dla Praworządności”.

Dziś odbyło się „Forum dla Praworządności” zorganizowane przez Polską Akademię Nauk. Jego tematem była przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W spotkaniu udział wzięli m.in.: wicepremier Jarosław Gowin i wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Po zakończeniu piątkowych obrad wicepremier Gowin poinformował dziennikarzy, że ustalono na nich „rytm i tryb prac nad docelowymi rozwiązaniami”.

„Ta dyskusja była potrzebna, była pluralistyczna, eksperci przedstawiali różne poglądy i różną gotowość do rozmów. Pojawiały się takie warunki, które z całą pewnością są politycznie nierealistyczne” – mówił, dodając, że takim warunkiem jest powrót w sądownictwie do stanu sprzed 2016 r.

Jarosław Gowin podkreślił jednak, że na forum pojawiło się wiele głosów świadczących o „otwartości środowiska prawniczego na dialog”. Powtórzył, że nie miało ono charakteru politycznego, a naukowo-ekspercki.

„I taki też charakter będą miały dalsze prace” – dodał.

Jak podkreślił, „w tej chwili przestrzeń do działania mają eksperci i Polska Akademia Nauk”.

„To spotkanie nie służyło wypracowaniu wspólnego środowiska, bo na tym etapie byłoby to zupełnie niemożliwe, to spotkanie służyło raczej zakreśleniu przestrzeni do dalszego dialogu – dialogu nie z udziałem nas, polityków, tylko ekspertów wskazanych przez różne środowiska” – podkreślił Jarosław Gowin.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany w sądownictwie muszą być kontynuowane” – dodał.

PAP

drukuj