Przeciw planom Gowina

150 tys. podpisów przeciwko planom ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. restrukturyzacji sądów rejonowych wraz z obywatelskim projektem ustawy blokującym takie zmiany złożą dziś w sejmie ludowcy.

Resort sprawiedliwości chce przekształcić 79 sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Według PSL doprowadzi to do spadku znaczenia powiatów  a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie.

Przeciekami reformy sądownictwa zaproponowanej przez ministra zainteresowani są także posłowie największej partii opozycyjnej. Poseł Stanisław Piotrowicz, prokurator w stanie spoczynku powiedział, że jest to rozwiązanie sprzeczne z Konstytucją a także nie przyniesie oszczędności budżetowych.

– Jest to pewien początek zmierzający do reorganizacji kraju, a więc do likwidacji powiatów. Oczywistą rzeczą jest, że po zlikwidowaniu sądów rejonowych w niektórych miejscowościach. Opowiada się, że to tylko ośrodki zamiejscowe, ale my doskonale wiemy, że to jest tylko okres przejściowy. W ślad za tym pójdzie likwidacja prokuratur i likwidacja komisariatów. –powiedział Piotrowicz.

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości w akcji ludowców widzi pierwsze kroki ku wycofaniu się rządu z  reformy.

– Tego rodzaju reforma do niczego nie prowadzi; rodzi się problem jak z tego wyjść z twarzą. I być może, że taką próba wyjścia z twarzą jest to, że oto teraz koalicjant nagle zaczyna prezentować odmienny swój punkt widzenia  i w związku z tym być może, że rząd się z tego wycofa. Tego rodzaju zamierzenia od samego początku były zamierzeniami wadliwymi, szkodzącymi Polsce, dlatego też jako ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość byliśmy przeciwni tego rodzaju rozwiązaniom – mówi Piotrowicz.

 

Wypowiedź Stanisława Piotrowicza

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj