fot. PAP/Paweł Supernak

Prof. M. Konopczyński zyska szersze poparcie na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich?

Prof. Marek Konopczyński jest kandydatem Porozumienia Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich. W sprawie poparcia dla nowego kandydata nie ma jeszcze jednoznacznej deklaracji Prawa i Sprawiedliwości.

Po tym, jak w Senacie upadła kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego, kolejnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich miało wskazać Porozumienie Jarosława Gowina. Na stole były dwa nazwiska: senator Lidii Staroń i prof. Marka Konopczyńskiego.

– Zarząd Porozumienia Jarosława Gowina miażdżącą większością głosów wybrał kandydata na urząd RPO. Jest nim prof. Marek Konopczyński – poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwona Michałek.

O kandydaturę Lidii Staroń pytany był na antenie Polskiego Radia prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Mówił, że jej nazwisko wchodzi w grę, a wszystko zostało uzgodnione w ramach obozu władzy. Nie wiemy jeszcze, jak PiS zareaguje na nazwisko prof. Marka Konopczyńskiego, bo to postać, którą wcześniej do Państwowej Komisji ds. Pedofilii zgłaszała Koalicja Obywatelska.

– Mam wrażenie, że nikt nie zarzuci panu profesorowi, że jest czynnym politykiem, że jest osobą związaną z którąś opcją polityczną zasiadającą w Sejmie albo opcją pozaparlamentarną – mówi wicerzecznik Porozumienia, Jan Strzeżek.

Można mu jednak zarzucić, że jest kandydatem, który w dyskusji społecznej zabierał już głos, a jego poglądy niekoniecznie szły w linii z elektoratem PiS-u. Zwraca na to uwagę Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris, który na Twitterze pokazał wpisy prof. Marka Konopczyńskiego.

„Nowy kandydat Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich wspiera proaborcyjnych demonstrantów, atakujących prawo do życia nienarodzonych gwarantowane przez art. 38 Konstytucji RP i profanuje znak Polski Walczącej” – napisał na Twitterze Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

Internauci znaleźli inny wpis, gdzie tęczowe barwy zostały zawieszone na jednym z kościołów.

„A o to prawdziwy Kościół katolicki” – napisał we wpisie prof. Marek Konopczyński.

Dziennikarze próbowali dopytywać polityków Porozumienia Jarosława Gowina, czy nazwisko prof. Marka Konopczyńskiego było konsultowane z PiS-em. Nie było tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jest za to oczekiwanie, że kandydat zyska szersze poparcie, także na opozycji.

TV Trwam News

drukuj