fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

J. Gowin: Nowego kandydata na sędziego TK wskaże Porozumienie

Kandydatem na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, którego w styczniu poprze cały obóz Zjednoczonej Prawicy w wyborach sędziów Trybunału, będzie osoba wskazana przez Porozumienie – poinformował w Poznaniu lider partii wicepremier Jarosław Gowin.

Polityk przekazał, że takie ustalenie przyjęto w trakcie negocjacji nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. W ubiegłym tygodniu na sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybrani zostali – zgłoszeni przez PiS – Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina.

Ich wybór był konieczny w związku z tym, że 3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów Trybunału: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

5 stycznia przyszłego roku upłynie natomiast kadencja sędzi TK Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej. Przy wyborze jej następcy kandydata wskaże Porozumienie. Sprawę komentuje poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

– Jeśli takie były ustalenia umowy koalicyjnej, która będzie w tym tygodniu podpisana, to trzeba będzie przyjąć to do wiadomości i nie robić z tego jakiegoś problemu. Wszystko rozchodzi się o nazwisko kandydata. Zapewne niedługo poznamy nazwisko kandydata zgłoszonego przez Porozumienie Jarosława Gowina. W styczniu Sejm będzie dokonywał wyboru kolejnego sędziego Trybunału Konstytucyjnego – mówi.

Porozumienie nie zdradza na razie nazwiska osoby, którą zaproponuje na nowego sędziego TK. Wicepremier Jarosław Gowin powiedział jedynie, że będzie to ,,profesor z wybitnym dorobkiem i wybitną pozycją naukową”.

RIRM

drukuj