fot. pixabay.com

Korzystanie z usług tylko dla zaszczepionych? A. M. Siarkowska: Jeśli są ustalane jakiekolwiek ograniczenia, nie mogą naruszać istoty wolności i praw

Otwarcie restauracji będzie możliwe w maju, ale tylko dla zaszczepionych? Taki scenariusz wyłania się z wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina. Minister rozwoju, pracy i technologii powiedział, że po majowym weekendzie trzeba rozpocząć szerokie odmrażanie gospodarki – w pierwszej kolejności handlu i usług.

Wicepremier Jarosław Gowin liczy, że turystyka i gastronomia będą mogły funkcjonować od czerwca, a już w maju – według niego – należy udostępnić usługi tych branż, zwłaszcza dla osób zaszczepionych.

Skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych – stwierdził Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał, że uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja. Sprawa ma być dyskutowana w rządzie.

W ocenie poseł PiS Anny Marii Siarkowskiej dzielenie społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych oraz reglamentowanie według tych kryteriów praw wolności obywatelskich jest niedozwolone niekonstytucyjne.

– Jest to wprowadzanie segregacji sanitarej. Po pierwsze, trzeba mieć na względzie, że wszelkie prawa i wolności obywatelskie mogą być ograniczanie wyłącznie ustawą, czyli musiałby w tej sprawie wypowiedzieć się Sejm, a tego do tej pory nie zrobił ws. paszportów szczepionkowych. Po drugie, jeśli są ustalane jakiekolwiek ograniczenia, nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Sytuacja, w której osoby niezaszczepione nie mogą korzystać z usług, jak hotele czy restauracje, także nie może mieć miejsca. Co więcej, szczepionka jest dobrowolna. Nikogo nie można zmuszać do tego, czego mu prawo nie nakazuje – zaznacza Anna Maria Siarkowska.

Obecne restrykcje dotyczące m.in. gastronomii i hotelarstwa obowiązują w całym kraju. Decyzją rządu w poniedziałek rozpocznie się luzowanie obostrzeń, ale tylko w jedenastu województwach. Tam wrócą usługi fryzjerskie i kosmetyczne, a w klasach I-III szkół podstawowych możliwa będzie nauka hybrydowa. Reżim sanitarny nie zmieni się natomiast  w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl