PAP/Marcin Obara

M. Morawiecki: Do końca II kwartału 27 milionów szczepionek

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzisiaj łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek – poinformował dziś na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

We wpisie premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia szczegółowo, „co konkretnie oznacza przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień?”

„Do końca kwietnia otrzymamy jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów – Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J (biorąc pod uwagę aktualne deklaracje producentów)” – informuje.

„Natomiast w maju czekają nas: 4 cotygodniowe transporty po 1,2 miliona dawek oraz planowana na ostatni dzień miesiąca jedna wielka dostawa 2,4 miliona szczepionek – wszystkie od firmy Pfizer. Do tego dojdą (wciąż w trakcie potwierdzania) dostawy od firm Moderna i Astra Zeneca, J&J o łącznej wielkości prawie 3,5 miliona dawek. W czerwcu, jeżeli wszystko przyjdzie zgodnie z planem dostaw, Polska otrzyma rekordowe 13 750 000 dawek szczepionki” – dodaje.

„Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek! Rząd przygotował ponad 7000 punktów szczepień w całym kraju, a kolejne są w trakcie organizacji” – podkreśla premier.

„Teraz wszystko zależy od naszych chęci, dyscypliny, odpowiedzialności, solidarności i obywatelskiej postawy. Zapisujmy się zgodnie z harmonogramem i zgłaszajmy w wyznaczonym terminie do wybranych punktów szczepień. Nie marnujmy niepotrzebnie dawek, nie zajmujmy kolejek i bądźmy punktualni” – apeluje.

„Tylko działając wspólnie, uda nam się osiągnąć cel – zaszczepić wszystkich chętnych i dojść do pułapu odporności zbiorowej, który pozwoli otworzyć gospodarkę. Każdy Polak, który się zaszczepi, przybliża ten upragniony dzień. Kto chce – szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu, a więc #Szczepimy się!”- pisze szef rządu.

PAP

drukuj