fot. PAP/Paweł Supernak

A. Adamczyk: rząd PO-PSL wybudował najdroższe autostrady w Europie

Rząd PO-PSL wybudował najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie; jeden km na koniec 2012 r. kosztował ok. 10 mln euro, podczas gdy w Niemczech ok. 8,2 mln euro, a Słowenii – 7,3 mln euro – mówił w środę w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rząd PiS w 2007 roku we wrześniu (…) przyjął pogram budowy dróg krajowych i autostrad. Program ambitny, ale realny. Określał inwestycje drogowe na 3,2 tys. km autostrad i dróg ekspresowych, później także przebudowy i obwodnice miast. Były na to środki finansowe. Państwo podeszliście do tego swoiście, jak zwykle zresztą – powiedział zwracając się do posłów byłej koalicji.

Jak mówił, rząd PO-PSL założył z kolei początkowo budowę 4 tys. km dróg i było to związane z Euro2012.

Do końca 2012 r. zostało wybudowanych zaledwie 1,4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. To jest 45 proc. planu, (…)już nie 4 tys. km, a 3,2 tys. km, bo do nich w 2008 r. z pokorą rząd PO i PSL wrócił. To była porażka, ale pomimo porażki odnotowaliście swoisty sukces. Wybudowaliście najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie. 1 km budowy autostrad i dróg ekspresowych na koniec 2012 r. kosztował ok. 10 mln euro. W Niemczech w porównywalnych warunkach geograficznych i geologicznych ok. 8,2 mln euro, na Słowenii – 7,3 mln euro – zaznaczył.

Mówił, że gdyby rząd budował w Polsce drogi i autostrady „po cenie niemieckiej”, w Polsce byłoby ok. 350 km autostrad i dróg ekspresowych więcej. W przypadku cen w Słowenii byłoby to – jak mówił – ok. 700 km autostrad i dróg ekspresowych więcej. „Te droższe drogi to wyrzucone w błoto pieniądze” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj