M. Morawiecki: Obniżyliśmy podatki, realizujemy obietnice dot. czystego powietrza

Nasz rząd obniżył podatki dla małych i średnich firm oraz obniżył VAT do 5 proc. na niektóre towary, realizujemy obietnice dotyczące czystego powietrza – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu.

Premier mówił w swoim wystąpieniu, co jego rząd zrobił, by obniżyć m.in. podatki dla małych i średnich firm.

„Dla małych przedsiębiorców mamy działalność tzw. bagatelną, nierejestrową, mamy małą działalność gospodarczą, która w proporcjonalny sposób pozwala naliczać ZUS tym, którzy zarabiają mniej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, tym, którzy mają warsztat samochodowy, piekarnię, zakład fryzjerski, zarabiają 3-4 tys. – to ZUS już nie jest 1250 zł” – mówił szef rządu.

Wskazał, że jego rząd wprowadził m.in. „półroczną rozbiegówkę” dla wszystkich, którzy zakładają działalność gospodarczą.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd realizuje również obietnice związane z czystym powietrzem.

„Wdrożyliśmy w tym roku rozporządzenie o jakości paliw, ustawę, która mówi o jakości pieców, i przeznaczyliśmy 100 mld zł na najbliższe 10 lat – wraz ze środkami unijnymi – na program termomodernizacji” – powiedział premier.

Podkreślił, że rząd wprowadził również wiele propozycji związanych z obniżką podatków. Wskazał na obniżkę VAT do 5 proc. m.in. na żywność dla niemowląt, pieluchy, cytrusy czy wyroby piekarnicze i ciastkarskie.

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd, tak jak obiecał, powołał Centrum Analiz Strategicznych, które ma „zasilać różne pomysły na przyszłość”.

„Bo chcemy patrzeć na perspektywę 5-10 lat” – podkreślił szef rządu.

PAP/RIRM

drukuj