PAP/Maciej Kulczyński

Premier M. Morawiecki: 180 mln zł na remonty dworców na Dolnym Śląsku

180 mln zł zostanie przeznaczone na remonty 18 dworców na Dolnym Śląsku – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że transport, logistyka, komunikacja to krwioobieg życia gospodarczego i poprawa jakości życia mieszkańców.

Szef polskiego rządu przebywa z wizytą w stolicy regionu. Wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem odwiedził wrocławski Dworzec Świebodzki. Obiekt będzie miał przywróconą funkcję kolejową.

– Już wyremontowaliśmy takie dworce jak Zgorzelec czy Chojnów, ale to program, który dotyczy 18 miejscowości na Dolnym Śląsku. Na te inwestycje przeznaczamy 180 mln zł, które poprawią funkcjonalność dworców na Dolnym Śląsku, ale również usprawnią ruch kolejowy, bo patrzymy w sposób strategiczny na rozwój kolejnictwa – wskazał Mateusz Morawiecki.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że rząd realizuje program inwestycyjny na kolei na niespotykaną skalę. Krajowy Program Kolejowy opiewa na ponad 70 mld zł. 2 mld zł trafi na rozbudowę i przebudowę szlaków kolejowych na Dolnym Śląsku.

Szef resortu podkreślił, że skończył się czas zamykania linii kolejowych i niszczejących dworców.

– Polacy chcą żyć godnie, Polacy chcą móc korzystać z czystych dworców, które stwarzają komfort podróży, dają poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim satysfakcję, iż żyjemy w cywilizowanych warunkach. Czas zamykania dworców kolejowych się kończy, czas dworców kolejowych, które zmieniły swoje funkcje ze względu na likwidację połączeń kolejowych, już się kończy – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

W ostatnich latach wzrasta liczba pasażerów pociągów. W 2018 r. polscy przewoźnicy przywieźli ponad 310 mln osób.

Do rekordu nam jednak jeszcze daleko. W 1990 r. z tego rodzaju transportu zbiorowego korzystało blisko 800 mln pasażerów.

RIRM

drukuj