Liban: Drugi dzień wizyty premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Libanie. Dziś spotka się z prezydentem tego kraju. Jednym z tematów jego rozmów w Bejrucie są kwestie migracji i pomocy dla uchodźców.

Polska strategia na walkę z kryzysem migracyjnym to pomoc na miejscu; tam, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Robimy wszystko, aby pomagać na miejscu ofiarom wojny. Sprzeciwiamy się mechanizmom proponowanym przez KE, czyli rozdziału uchodźców. Uważamy, że te mechanizmy służą tylko spotęgowaniu problemu, a nie rozwiązaniu – zaznaczył szef MON.

O kryzysie migracyjnym rozmawia przebywający z wizytą w Libanie premier Mateusz Morawiecki. Na miejscu szef polskiego rządu ma ogłosić projekty, które będą realizowane wspólnie z tym państwem. Pomoc jest tutaj bardzo potrzebna. Według różnych szacunków, do niewielkiego Libanu napłynęło od 2 do 3 milionów uchodźców z Syrii. Oficjalnie zarejestrowanych jest milion osób. Wczoraj premier Morawiecki spotkał się ze swoim libańskim odpowiednikiem. Na dziś zaplanowano spotkanie z prezydentem tego kraju. Polska zaangażowała się także w unijną misję „Sophia” na Morzu Śródziemnym. To pokazuje solidarność i pomaga zażegnać konflikt – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

– Polski kontyngent w ramach misji UE zapewni bezpieczeństwo na Morzu Śródziemnym. Chodzi o przeciwdziałanie przemytnikom ludzi – wskazał.

Problem jest bardzo poważny. Niemalże każdego dnia przez Morze Śródziemne do Europy próbują przedostać się uciekinierzy. W ostatnich dniach stycznia tą drogą próbowało się przeprawić nawet 7 tys. osób. Wielu z nich pada ofiarą handlu ludźmi. Część ginie też na otwartym morzu.

W skład kontyngentu wchodzą m.in. zespół lotniczy i abordażowy. „Sophia” szkoli także libijską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną oraz pomaga egzekwować embargo ONZ na broń.

– Takie misje prowadzi polska Straż Graniczna, ale skoro UE zwróciła się do Wojska Polskiego z wnioskiem, żeby wesprzeć działania w basenie Morza Śródziemnego, więc w porozumieniu z wojskiem włoskim 100 żołnierzy wyruszyło, aby pełnić swoją misję w basenie Morza Śródziemnego – powiedział Mariusz Błaszczak.

Polscy żołnierze udadzą się do bazy w Sigonella na włoskiej wyspie Sycylia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj